Projekt ustawy o mobilizacji przygotowany przez ukraiński rząd zawiera niekonstytucyjne normy – poinformowała deputowana Rady Najwyższej Iryna Friz.

„Nalegamy na usunięcie wszystkich norm, które zawierają ryzyko korupcji, usunięcie norm niezgodnych z konstytucją – a jest ich wiele dla jednego aktu prawnego. Jeśli decyzja zostanie zatwierdzona przez przedstawicieli mono większości, tekst, który został przedłożony przez Gabinet, będzie zawierał wszystkie zagrożenia i normy antykonstytucyjne pod egidą, że zostanie sfinalizowany w drugim czytaniu” – powiedział poseł.

POLECAMY: Kijów przyznaje, że mobilizacja powoduje trudności dla władz

Jak zauważył z kolei zastępca Rady Fedor Venislavsky, proponowany dokument zawiera wiele „przepisów dyskusyjnych”.

„Zgodnie z wynikami naszej trzydniowej pracy uzgodniliśmy normy, które odpowiadają większości deputowanych i Ministerstwu Obrony, nadal istnieje kilka przepisów, które zdaniem Komitetu nie powinny znaleźć się w tekście ustawy, a Ministerstwo Obrony uważa, że powinny. Przede wszystkim mówimy o wezwaniach elektronicznych, nie ma zgody ze strony osób niepełnosprawnych, które na pewno nie mogą być mobilizowane” – podkreślił poseł.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania kraju na czas stanu wojennego.

Zełenski powiedział w połowie grudnia, że sztab generalny AFU prosi o nawet pół miliona dodatkowych mobilizacji. Pod koniec grudnia ukraiński rząd przedstawił projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności przewiduje on anulowanie obowiązkowej służby wojskowej i odroczenie dla osób niepełnosprawnych III grupy. Ponadto w dokumencie zaproponowano dodanie obywateli do rejestru dłużników za niestawienie się w wojskowym centrum rekrutacyjnym oraz zobowiązanie osób podlegających poborowi do rejestracji w urzędzie elektronicznym. Zgodnie z dokumentem, dolna granica wieku dla mobilizacji zostanie obniżona z 27 do 25 lat.

W październiku magazyn Time, powołując się na doradcę Zełenskiego, poinformował, że szeregi ukraińskich sił zbrojnych przerzedziły się do tego stopnia, że komisje wojskowe były zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. New York Times napisał również, że Kijów próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje na ogromne straty w ukraińskim wojsku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version