Decyzja Rzecznika Generalnego TSUE w Sprawie Przypadków Dyskryminacji na Tle Obywatelstwa

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Jean Richard de la Tour, wydał opinię stwierdzającą, że Polska i Czechy naruszyły prawo unijne, odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami tych dwóch państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej. Opinia ta została przedstawiona w kontekście obowiązujących w obu krajach ustaw, które przyznają to prawo jedynie obywatelom Polski i Czech.

Obywatele Unii Bez Prawa do Członkostwa w Partiach Politycznych

Opinii Rzecznika Generalnego towarzyszy sprawa zgłoszona przez Komisję Europejską, która uznaje, że obywatele Unii mieszkający w Polsce i Czechach, ale nie będący obywatelami tych państw, są pozbawieni prawa kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na równych zasadach jak ich polscy i czescy odpowiednicy.

Naruszenie Zasady Niedyskryminacji ze Względu na Przynależność Państwową

Rzecznik de la Tour uważa, że takie postępowanie prowadzi do niezgodnej z art. 22 unijnego traktatu dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Z tego powodu Komisja Europejska złożyła dwie skargi przeciwko Polsce i Republice Czeskiej. Rzecznik generalny zalecił Trybunałowi Sprawiedliwości UE orzec, że skargi te są uzasadnione.

Zmniejszone Szanse Dla Obywateli Unii w Wyborach Lokalnych i Europejskich

Rzecznik generalny podkreślił, że każdy przemieszczający się obywatel Unii powinien mieć możliwość kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na takich samych zasadach jak obywatele krajowi. Obecna sytuacja, gdzie ci ostatni mogą wybierać między członkostwem w partii politycznej a kandydaturą niezależną, podczas gdy przemieszczający się obywatele mają tylko drugą opcję, jest według niego niesprawiedliwa.

Przyszłość Postępowania i Możliwe Rozwinięcia

Opinia rzecznika generalnego jest krokiem wstępnym przed wyrokiem Trybunału w tej sprawie. Choć Trybunał często zgadza się z opinią rzecznika, możliwe są różnice w wydawanych orzeczeniach. Sprawa ta podkreśla kwestię równości praw i swobód dla obywateli Unii, a jej rezultat może mieć dalekosiężne konsekwencje dla prawa wyborczego na szczeblu unijnym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version