„Od 12 stycznia 2024 roku pan Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego” – informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

POLECAMY: Bodnar odwołał z delegacji do MS, KRS i KSSiP 5 sędziów wiązanych z Ziobrą i 11 neosędziów

„W dniu 12 stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Pan prof. Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Panem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał” – informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości. „W efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 roku Pan Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego” – czytamy. 

POLECAMY: MS przedstawiło plan uzdrowienia neoKRS. Bodnar też jasno stawia sprawę Kamińskiego i Wąsika

Nominat Ziobry przywrócony do służby z naruszeniem prawa

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że począwszy od 15 stycznia, Adam Bodnar będzie pełnił funkcję w siedzibie Prokuratury Krajowej.

„W ramach realizowanych jako Prokurator Generalny zadań będzie dbał i czuwał nad sprawnym i prawidłowym funkcjonowaniem Prokuratury Krajowej. Ponadto będzie monitorował proces przystępowania Polski do Prokuratury Europejskiej” – czytamy. 

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że Barski, który w 2007 roku pełnił rolę zastępcy prokuratora generalnego, przeszedł na emeryturę po zlikwidowaniu Prokuratury Krajowej w 2010 roku.

„W dniu 16 lutego 2022 roku, na postawie przepisu art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze, został przywrócony do służby czynnej, a następnie w dniu 18 marca 2022 został powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego. Zastąpił na tym stanowisku Bogdana Święczkowskiego, wybranego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy.

Resort twierdzi, że przywrócenie Barskiego nie było poparte odpowiednią podstawą prawna. W piśmie dostarczonym przez Bodnara w piątek zaznaczono, że Barski nadal pozostaje na emeryturze, co oznacza, że nie ma możliwości sprawowania funkcji prokuratora krajowego.

„Działanie Zbigniewa Ziobry nie wywołało skutków prawnych”

Ministerstwo zaznacza, że Zbigniew Ziobro przywrócił Barskiego do pełnienia czynnej służby na mocy przepisów ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku, tj. Przepisów wprowadzających – Prawo o prokuraturze.

„Działanie Zbigniewa Ziobro zatem nie wywołało skutków prawnych, to jest faktycznie nie przywracało Pana Dariusza Barskiego do służby czynnej. Przywołany jako podstawa prawna przepis art. 47 § 1 i 2 PWPoP posiadał bowiem charakter incydentalny, czasowy i był zawarty w ustawie wprowadzającej nowe przepisy o prokuraturze” – podkreśla MS. „Przepis ten w istocie pozwalał na skorzystanie z jego dobrodziejstw jedynie w okresie dwóch miesięcy od jego wejścia w życie w 2016 roku, precyzyjnie wyłącznie w okresie od 4 marca 2016 do 4 maja 2016 roku. Dlatego też nie sposób uznać skuteczności decyzji Prokuratora Generalnego podjętej w trybie wspomnianego przepisu w dniu 16 lutego 2022 roku, a zatem po upływie blisko 6 lat od zakończenia jego obowiązywania” – czytamy dalej.

W komunikacie podkreślono, że Barski pozostaje prokuratorem, ale w stanie spoczynku. Jak czytamy, przepisy nie precyzują trybu, w którym Barski może się odwołać od decyzji Bodnara. Podkreślono jednocześnie, że każdy ma prawo do sądu i również on może z niego skorzystać. MS przypomina okoliczności, że w 2011 roku Barski wystartował w wyborach parlamentarnych z listy PiS. Uzyskał mandat poselski, ale odmówił zrzeczenia się funkcji prokuratora. „W konsekwencji marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna stwierdził wygaśnięcie jego mandatu poselskiego wobec zakazów łączenia tych dwóch funkcji. Pan Dariusz Barski odwołał się od tej decyzji do Sądu Najwyższego, który odwołanie oddalił. Natomiast dnia 7 września 2015 roku prezydent Andrzej Duda powołał go na swojego przedstawiciela w skład Krajowej Rady Prokuratury (zlikwidowanej w 2016 r.). Następnie był doradcą ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro” – czytamy.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło na poparcie swoich działań w zakresie odwołania Barskiego trzy niezależne opinie prawne. Zapoznać się z nimi można [TUTAJ]

Nominat Ziobry się broni i nie zamierza podporządkować się decyzji Bodnara

„Funkcję prokuratora krajowego pełni Dariusz Barski” — napisała w piątkowym oświadczeniu Prokuratura Krajowa. „Pismo prokuratora generalnego Adama Bodnara nie wywołuje żadnych skutków prawnych” — dodano w komunikacie.

„Pismo prokuratora generalnego nie jest żadną decyzją, która mogłaby wywrzeć skutek prawny, a wyłącznie jego własną interpretacją prawa. Podkreślić należy, że przepisy, na które powołuje się prokurator generalny, od początku obowiązywania Prawa o prokuraturze nigdy nie były kwestionowane ani interpretowane w taki sposób, w jaki przedstawił to prokurator generalny” — czytamy w oświadczeniu.

Prokuratura Krajowa kontrolowana przez nominata Ziobry zaznaczyła także, że pismo Adama Bodnara z 12 stycznia 2024 r. „należy traktować jako nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska”.

W tekście zaznaczono, że stanowisko Adama Bodnara jest jedynie wyrazem opinii i nie ma wpływu na status służbowy prokuratora Dariusza Barskiego, a także na pełnioną przez niego funkcję prokuratora krajowego zgodnie z obowiązującym prawem.

„Zarówno prokurator krajowy jak również pozostali zastępcy prokuratora generalnego stanowczo sprzeciwiają się próbom obejścia uregulowań ustawowych dotyczących odwoływania prokuratora krajowego, które dla swej skuteczności wymagają zgody prezydenta” – podkreślono w komunikacie.

Przypominamy, że Barski jest zaufanym człowiekiem Ziobry więc z pewnością będą problemu, aby usunąć oszusta ze stanowiska. Jednak determinacja i opór Bodnara z pewnością sobie poradzi z tym dewiantem prawnym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version