Politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Małgorzata Gosiewska, Łukasz Schreiber oraz Anna Fotyga, zostali w czwartek (11.01.2024 r.) odwołani z funkcji przewodniczących rad społecznych wojskowych szpitali i przychodni w Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) – Władysława Kosiniaka-Kamysza. Decyzje te dotyczyły również Beaty Szydło, europosłanki PiS, wcześniej odwołanej z analogicznej funkcji w radzie społecznej krakowskiego szpitala.
POLECAMY: Beata Szydło została zwolniona z rady oświęcimskiego muzeum
O decyzjach szefa MON poinformował jego zastępca, Cezary Tomczyk, korzystając z platformy X.
POLECAMY: „Miotła kadrowa sprząta”. Dymisja w Instytucie Polskim w Niemczech
Małgorzata Gosiewska, posłanka z ramienia PiS, straciła funkcję przewodniczącej rady społecznej Specjalistycznej Przychodni dla Pracowników Wojska SPZOZ w Warszawie oraz Wojskowej Specjalistycznej Przychodni „SpecLek” SPZOZ w Warszawie.
POLECAMY: Czyszczenie instytutów z ludzi PiS trwa. Mąż Przyłębskiej i matka Lichockiej tracą ciepłe posadki
Łukasz Schreiber, poseł PiS, został odwołany z funkcji przewodniczącego rady społecznej 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy.
Anna Fotyga, europosłanka z Prawa i Sprawiedliwości, utraciła stanowisko przewodniczącej rady społecznej 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku.
Dodatkowo, wcześniej Cezary Tomczyk ogłosił odwołanie Beaty Szydło z funkcji przewodniczącej rady społecznej 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Beata Szydło, europosłanka PiS i była premier, zasiadała w tej radzie od 26 kwietnia 2021 roku.
Ponadto, już 5 stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło odwołanie Beaty Szydło i Pawła Hudzika z funkcji członków Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej. Beata Szydło została powołana do tej rady 13 kwietnia 2021 roku przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.