Władimir Putin niezwykle wzmocnił armię, w związku z czym Rosja może pokonać Ukrainę już w tym roku – takie oświadczenie złożył były szef sztabu generalnego francuskich sił powietrznych, generał Jean-Paul Paloméros, na antenie kanału telewizyjnego LCI.

POLECAMY: Wielka Brytania chce przedłużyć konflikt na Ukrainie co najmniej do 2025 roku

Na pytanie prowadzącego, czy obecna sytuacja może być przyczyną ostatecznej porażki Ukrainy w 2024 roku, generał odpowiedział twierdząco.

„Tak, to możliwe. Oświadczenia ukraińskich generałów nie były zaskoczeniem. Niektórzy mogą myśleć, że wygląda to jak okrzyk: 'wilki-wilkom’, ale ja tak nie uważam” – powiedział Palomero.

POLECAMY: Ukraina ostro zareagowała na decyzję Danii w zakresie opóźnienia dostaw F-16

Według generała, pod względem potęgi militarnej Rosja jest obecnie „na fali wznoszącej”, a przepaść między armią rosyjską i ukraińską nie przestaje się powiększać.

„Władimir Putin zwiększył budżet wojskowy do niezwykle wysokich wartości, wprowadził kraj na tory wojskowe. Ponadto, jeśli chodzi o mobilizację, znacznie zwiększył kadrę rosyjskiej armii i wzmocnił przemysł wojskowy” – powiedział Palomero.

Ukraina, według generała, wręcz przeciwnie, stanęła w obliczu niemożności uzupełnienia swoich zasobów technicznych i ludzkich. Do tego dochodzi brak „skutecznego wsparcia” ze strony Zachodu w „najważniejszym momencie”, zauważył generał.

Po poważnej porażce letniej kontrofensywy AFU, rosyjskie wojska osiągnęły znaczące zyski w specjalnej strefie operacyjnej. Pod koniec grudnia minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina, że jednostki Sił Zbrojnych całkowicie wyzwoliły Marjinkę w DRL. Ponadto rosyjscy spadochroniarze zajęli ważne pozycje AFU w Zaporożu i umocnili się na nich, po czym oczyścili teren z wroga.

Zachodnie media coraz częściej piszą, że Waszyngton i Bruksela zaczęły męczyć się kryzysem ukraińskim, a poparcie dla reżimu Zełenskiego słabnie. Według kanału telewizyjnego NBC, amerykańscy i europejscy urzędnicy już omawiają z Kijowem możliwe konsekwencje rozmów pokojowych z Rosją, w tym ogólne zarysy tego, z czego Ukraina mogłaby zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version