Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wypowiedział się na temat możliwych zmian w przepisach aborcyjnych, wskazując, że powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest jedynie pierwszym krokiem w dłuższym procesie.

Premier Tusk Prezentuje Projekt KO dot. Bezpiecznej Aborcji do 12. Tygodnia

Premier Donald Tusk ogłosił, że Koalicja Obywatelska planuje przedstawić własny projekt, który przewiduje możliwość bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży. Mimo to, premier zaznaczył, że nie udało mu się przekonać innych polityków do poparcia tego projektu.

Wzmożone Starania o Przegłosowanie Projektu w Sejmie

Tusk wyraził determinację w przegłosowaniu projektu legalnej aborcji w Sejmie, nawet jeśli nie uzyska poparcia ze strony marszałka Hołowni i wicepremiera Kosiniaka-Kamysza. Planuje się podjąć starania w celu wprowadzenia zmian w prawie aborcyjnym, niezależnie od wcześniejszych negocjacji.

Na pytanie dotyczące projektu premiera Tuska, marszałek Hołownia stwierdził, że zareaguje na niego, gdy tylko zostanie mu przedstawiony. Podkreślił jednocześnie, że samo przywrócenie status quo nie jest wystarczające i zaznaczył potrzebę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w prawie aborcyjnym.

Polskie Przepisy Antyaborcyjne po Wyroku TK z 2020 r.

W tekście przypomina się, że obowiązujące w Polsce przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2020 r. Decyzja ta wywołała masowe protesty w kraju, a ustawa o planowaniu rodziny została uznana za niekonstytucyjną.

Aktualna Sytuacja Prawna w Polsce i Wpływ Orzeczenia TK z Stycznia 2021 r.

Opisuje się również obecne przepisy aborcyjne, zgodnie z którymi legalna jest aborcja w przypadku ciąży po gwałcie oraz w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety. Przypomina się także o utracie mocy trzeciej przesłanki legalności aborcji po orzeczeniu TK w październiku 2022 r.

Projekty Lewicy w Listopadzie 2023 r.

W tekście wspomina się o dwóch projektach Lewicy, wprowadzonych do Sejmu w listopadzie 2023 r., które miały na celu liberalizację przepisów aborcyjnych. Jeden z nich dotyczył częściowej depenalizacji aborcji, a drugi umożliwiał przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.

W ten sposób, artykuł przedstawia pełniejszy obraz obecnej debaty nad przepisami aborcyjnymi w Polsce, uwzględniając różne perspektywy i kroki, które politycy planują podjąć w tej kwestii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version