Zastępcy Prokuratora Generalnego (PG) wysłali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz europarlamentarzystów, w którym apelują o podjęcie odpowiednich działań mających na celu zapobieżenie naruszeniom przepisów prawa w Polsce – poinformowała Prokuratura Krajowa w poniedziałek. Sprawa ta jest o tyle ironiczna, ponieważ nominaci Ziobry nieakceptujący decyzji Bodnara w czasie sprawowania władzy przez partię PiS wypowiadali się przeciwko żądaniom KE w zakresie praworządności. Ludzi ci również na polecenie władzy odrzucali również orzecznictwo TSUE podważające status neosędziów.

POLECAMY: Bunt żołnierzy Ziobry rośnie. Nie chcą oddać Bodnarowi Prokuratury Krajowej

W piśmie zastępcy Prokuratora Generalnego zaznaczyli, że w ostatnich latach przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zwracali uwagę na kwestie związane z przestrzeganiem praworządności w Polsce. Jednakże, jak zaznaczyli, Komisja pozostaje obojętna „w sytuacji, gdy ta praworządność jest ostentacyjnie łamana”.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w piątek, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 roku zostało dokonane bez podstawy prawnej. Według MS, od 12 stycznia bieżącego roku Barski, będąc już poza służbą czynną, nie spełnia warunków bycia Prokuratorem Krajowym, co oznacza, że od tego dnia nie pełni tej funkcji. Resort sprawiedliwości ogłosił również, że Prokurator Prokuratury Krajowej, Jacek Bilewicz, został powołany na pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego. Jednak zastępcy Prokuratora Generalnego wyrazili sprzeciw wobec decyzji ministra Bodnara.

„Działania Prokuratora Generalnego Adama Bodnara mogą zagrażać interesom ekonomicznym Unii Europejskiej związanym z zasadą swobodnego przepływu kapitału między krajami wspólnoty, a także znacznym zaangażowaniem krajów wspólnoty w przedsięwzięcia gospodarcze na terenie Polski. Prokuratura w Polsce zajmuje się aktywnym ściganiem przestępstw popełnionych na szkodę UE, w tym wyłudzeniom środków z budżetu unijnego oraz oszustwom w podatku VAT, związanym z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i usług” – podano w komunikacie informującym o piśmie do KE.

POLECAMY: Prokuratura Krajowa odbita! Bodnar wszedł do urzędu i dostał się do gabinetu

W treści pisma dodano, że zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali apel do reprezentantów społeczności europejskiej oraz instytucji wykonawczych Unii Europejskiej, wzywając do podejmowania odpowiednich działań mających na celu uniknięcie naruszeń przepisów prawa w Polsce.

Zastępcy Prokuratora Generalnego, w zawartym liście, podkreślili, że „w każdym demokratycznym państwie rząd ma prawo do inicjowania działań legislacyjnych zmieniających strukturę i skład organów państwa, jednakże powinno to odbywać się z poszanowaniem obowiązującego prawa”.

„Działania podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, będące próbą usunięcia ze stanowiska I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego wbrew przepisom prawa – art. 14 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze, przewidującego zgodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na odwołanie Prokuratora Krajowego i zastąpienie go nieistniejącą ustawowo funkcją »pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego« wytwarzają stan destabilizacji pracy prokuratury w Polsce. Zastępcy Prokuratora Generalnego zwrócili uwagę, że takie działanie, może bardzo istotnie obniżyć poziom ochrony prawnej obywateli Polski przebywających na terenie Unii Europejskiej, obywateli Unii Europejskiej przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także poziom bezpieczeństwa wewnętrznego kraju i jego obywateli” – podano w komunikacie.

W tekście dodano, że „atak na jedną z kluczowych instytucji w państwie, jaką jest prokuratura, stanowi zagrożenie dla fundamentów demokratycznego państwa prawa oraz niezależności prokuratorów. Ponadto, prowadzi to do chaosu i paraliżuje funkcjonowanie tej instytucji, zwłaszcza w okresie napiętej sytuacji międzynarodowej, gdy prowadzone są istotne postępowania dotyczące aktów sabotażu i działalności obcych służb wywiadowczych”.

Nasze stanowisko w sprawie zmian w Prokuraturze Krajowej

Nie ulega wątpliwości, że powołanie przez Ziobrę na stanowisko Barskiego, który był w stanie spoczynku na podstawie przepisów nieobowiązujących, było poważnym nadużyciem prawnym, który powoduje nieważność tej decyzji. Tym samym minister Bodnar posiadał prawo do uchylenia tej decyzji. Oczywiście żołnierze Ziobry tego nie akceptują, ponieważ obawiają się odpowiedzialności za swoje wcześniejsze działania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version