Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. zanotowały roczny wzrost o 6,2 proc. W porównaniu z listopadem tego samego roku, odnotowano również niewielkie zwyżki o 0,1 proc. Dane te korygują wcześniejsze szacunki, które wskazywały na inflację na poziomie 6,1 proc.

Średnioroczna Inflacja w 2023 r.: 11,4 Proc.

GUS przekazał także, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023 r. wyniósł 11,4 proc. To oznacza wyraźne obniżenie w stosunku do poprzedniego roku, gdzie średnia inflacja sięgała 14,4 proc. Wartości te ukazują istotne zmiany w dynamice cen w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Wpływ Na Wskaźnik Cena-Do-Przychodu Dla Emerytów

Dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, średnioroczny wskaźnik cen w 2023 r. wyniósł 11,9 proc. w porównaniu z 14,8 proc. w roku poprzednim. To zagadnienie staje się coraz bardziej istotne, biorąc pod uwagę wpływ na wskaźniki ekonomiczne dla osób na emeryturze.

Skomplikowany Krajobraz Cenowy w Grudniu

W grudniu 2023 r., w porównaniu z listopadem, największy wpływ na wskaźnik cen ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.), transportu (o 0,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,3 proc.). Wzrosty te przekładały się odpowiednio na 0,06 p. proc., 0,03 p. proc. i po 0,02 p. proc. Niższe ceny w odzieży i obuwiu (o 1,2 proc.) obniżyły ogólny wskaźnik o 0,05 p. proc.

Zmiany Roczne w Poszczególnych Kategoriach

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku, największy wpływ na wzrost wskaźnika cen ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkań (o 8,4 proc.), żywności (o 5,5 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 9,9 proc.). Te wzrosty przekładały się odpowiednio na 2,09 p. proc., 1,40 p. proc., 0,53 p. proc. i 0,51 p. proc. Z kolei niższe ceny transportu (o 2,8 proc.) obniżyły ogólny wskaźnik o 0,27 p. proc.

Podsumowanie: Wyzwania Dla Gospodarstw Domowych i Analizy Ekonomiczne

Obecne dane wskazują na wyzwania ekonomiczne, szczególnie dla gospodarstw domowych emerytów, związane z dynamicznym wzrostem cen. Wprowadzenie zmian w polityce cenowej staje się coraz bardziej krytyczne, aby utrzymać równowagę społeczną i ekonomiczną w obliczu wzrastającej inflacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version