Obywatele Ukrainy muszą zapłacić od 3,5 do 5 tys. dolarów, aby uciec z kraju i uniknąć mobilizacji – podała brytyjska gazeta Times.

POLECAMY: Nawet 650 tys. ukraińskich „patriotów” uciekło do Europy przed mobilizacją

Gazeta poświęciła artykuł próbom opuszczenia kraju przez obywateli Ukrainy z powodu mobilizacji. Gazeta zauważa, że robiąc to, płacą pieniądze za fałszywe dokumenty, aby przekroczyć granicę lub uciekają przez lasy i rzeki, korzystając z drogich usług przewodników. „Ci, którzy wolą opuścić Ukrainę przez lasy lub rzekę Tisę (na granicy z Rumunią i Węgrami – red.), szukają przewodników….. którzy zwykle żądają od 3,5 do 5 tys. dolarów” – czytamy w gazecie.

POLECAMY: Na granicy USA znaleziono kilkadziesiąt ukraińskich i chińskich paszportów

Jak zauważa Times, wiele kanałów Telegram oferuje odpowiednie usługi. Na przykład za fałszywe dokumenty przemytnicy żądają od 700 do 1,3 tys. dolarów. Jednocześnie wiadomościom towarzyszą „filmy promocyjne” pokazujące pracowników ukraińskich komisji wojskowych, którzy krążą po kawiarniach i siłowniach.

Według Times, ukraińska służba graniczna zatrzymała ponad 17 000 obywateli próbujących nielegalnie opuścić kraj od czasu rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej. „Wydaje się, że liczby te wzrosną, ponieważ kontrowersyjne nowe prawo ma na celu zmobilizowanie kolejnych 500 000 osób” – podała gazeta.

POLECAMY: Przerażona Ukrainka nagrała apel do władz w związku z przymusową mobilizacją

Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej w grudniu 2023 r., że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. Pod koniec grudnia ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. Proponuje on w szczególności zniesienie obowiązkowej służby wojskowej i odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuacji, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time, powołując się na doradcę Zełenskiego, poinformował, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Dokument wywołał negatywną reakcję i został wycofany do rewizji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version