Według sondażu przeprowadzonego przez instytut Elabe dla kanału telewizyjnego BFMTV, mniej niż 50 procent obywateli Francji pozytywnie ocenia nominację nowego premiera Gabriela Attala.

W poniedziałek do dymisji podała się Elisabeth Borne, która piastowała fotel premiera od maja 2022 roku. We wtorek Pałac Elizejski potwierdził nominację 34-letniego ministra edukacji Gabriela Attala na szefa gabinetu. Został on najmłodszym premierem w historii Piątej Republiki.

POLECAMY: Premier Francji Elisabeth Borne podał się do dymisji

„Czterech na dziesięciu Francuzów uważa, że powołanie nowego premiera jest „dobrą rzeczą dla kraju””, donosi kanał, powołując się na wyniki ankiety. Wyszczególniono, że 30% ocenia nową nominację „dość” przychylnie, a 11% – „bardzo” przychylnie. Jednocześnie 31% respondentów nie wyraziło opinii na temat powołania nowego szefa gabinetu.

Dla porównania podano wyniki podobnego badania dotyczącego powołania Bourne na premiera w maju 2022 r. – wówczas 36% respondentów uznało jej nominację za „dobre wydarzenie dla kraju”.

Większość Francuzów (63%) uważa, że obecna zmiana premiera nie zmieni niczego w polityce prowadzonej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a 61% uważa, że przekazanie stanowiska premiera Attalu „nie będzie oznaczać żadnej zmiany w stylu lub metodach” tej polityki.

Według kanału, powołując się na wyniki sondażu, Francuzi nie widzą wad w wieku Attalu, a 31% uważa, że jego względna młodość jest „raczej zaletą”.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 10-11 stycznia na reprezentatywnej próbie 1 001 Francuzów w wieku powyżej 18 lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version