Przed posiedzeniem rządu Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych. W poniedziałek po godzinie 11:00 odbyło się spotkanie między Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem, trwające blisko 1,5 godziny. Głównym tematem rozmowy była polityka międzynarodowa oraz planowana wizyta premiera w Kijowie.

Po zakończeniu spotkania Duda znany z łamania zasad Konstytucji oraz używania kryminalistów w Pałacu Prezydenckim, przedstawił oficjalne oświadczenie. Podkreślił, że omówiono kwestie związane z decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara dotyczącą odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Ponadto poruszono sprawę wniosku o zwolnienie z więzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Rozmawiano również o sytuacji w mediach publicznych w kontekście decyzji rządu oraz omówiono sytuację na Ukrainie.

POLECAMY: Duda nie wytrzymał i musiał nawiązać do sytuacji pisowskich kryminalistów podczas uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Witosa

Duda apeluje do Tuska

– Zaapelowałem do premiera, żeby przywrócić jednak sytuację zgodną z prawem – powiedział Duda, odnoszą się do sprawy prokuratora Barskiego. – Nie ma żadnych wątpliwości, że doszło tutaj do złamania prawa – podkreślił dodając, że nie można mówić o skutecznym usunięciu prokuratora krajowego ze stanowiska.

– Dla mnie sprawą oczywistą jest to, że pan Bodnar powinien się cofnąć z tej drogi bezprawia, na którą wkroczył i zaprzestać tych żałosnych działań – mówił Andrzej Duda.

Nie ulega wątpliwości, że stanowisko Dudy w zakresie powołania przez Ziobrę na stanowisko Barskiego, który był w stanie spoczynku na podstawie przepisów nieobowiązujących, jest błędne i ma na celu eskalowanie niepokoju społecznego. Należy bezwzględnie stwierdzić, że czynność w zakresie powołania przez Ziobrę prokuratora Barskiego na stanowisko Prokuratora Krajowego z uwagi na powyższe powoduje nieważność tej decyzji. Tym samym minister Bodnar posiadał prawo do uchylenia tej decyzji. Oczywiście żołnierze Ziobry tego nie akceptują, ponieważ obawiają się odpowiedzialności za swoje wcześniejsze działania.

Po rozmowie z prezydentem, premier Donald Tusk zabrał głos. Konferencję prasową planowano na godzinę 14:00, lecz rozpoczęła się z 14-minutowym opóźnieniem. Premier przedstawił swoje wystąpienie przed rozpoczęciem posiedzenia rządu.

W kontekście programu 800+ oraz wyborów samorządowych, Donald Tusk zaznaczył, że planowana jest modyfikacja ustawy, aby środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka „dzień po”, były dostępne bez recepty. Wyraził oczekiwanie, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieli szczegółowych informacji dotyczących wypłat z programu 800+. Premier podkreślił, że tylko w bardzo rzadkich przypadkach zdarzyło się, iż rodzice otrzymali świadczenie w wysokości 500 zł zamiast 800 zł. Donald Tusk zapewnił, że wszyscy uprawnieni otrzymają pełną kwotę świadczenia.

Premier ogłosił również, że podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia, które zostanie przesłane do Państwowej Komisji Wyborczej. Wskazał, że wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia.

Podczas konferencji premier odniósł się także do swojego spotkania z prezydentem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version