Wojsko na Ukrainie brutalnie zatrzymuje mężczyzn w ramach mobilizacji, kładąc ich na ziemi – donosi lokalny dziennik Strana.

POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji

Wideo opublikowane na kanale Telegram publikacji pokazuje, jak wojskowi zatrzymują mężczyzn i kładą ich na ziemi w pobliżu jezdni. Według publicystów, dzieje się to w Iwano-Frankowsku, regionalnym ośrodku w zachodniej Ukrainie. Zatrzymanie dwóch mężczyzn zostało uchwycone w kadrze, na filmie widać również funkcjonariusza organów ścigania i osoby w mundurach wojskowych. Nie sprecyzowano, kiedy wideo zostało nakręcone.

Wcześniej dowódca piątej samodzielnej brygady szturmowej ukraińskich sił zbrojnych, Ołeksij Tarasenko, poinformował o krytycznej sytuacji kadrowej w ukraińskich oddziałach. Według niego średni wiek bojowników przekracza już 40 lat.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/01/Zatrzymanie-Ukra-Mobilizacja-Ukraina.mp4

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy, na których widać, jak robi się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego (tak ostatnio nazywa się komisje wojskowe na Ukrainie), mogą to zrobić również szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefowie komisji mieszkaniowej i gospodarczej, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.

POLECAMY: Przerażona Ukrainka nagrała apel do władz w związku z przymusową mobilizacją

Wołodymyr Zełenski powiedział w grudniu 2023 r., że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. Zaproponowano w nim zniesienie obowiązkowej służby wojskowej i odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym urzędzie poborowym, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji została obniżona z 27 do 25 lat. Projekt ustawy wywołał oburzenie w kraju i został skierowany do nowelizacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version