W środę Sejm utworzył komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z zastosowaniem oprogramowania Pegasus. Zakres prac komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. W głosowaniu za powołaniem komisji opowiedziało się 432 posłów, nie było głosów przeciwnych ani wstrzymujących się.

POLECAMY: Naczelniczka olsztyńskiego BSW zgubiła kartę dostępu z kodem PIN do systemu podsłuchowego. Sprawę próbowano wyciszyć

Odrzucono poprawkę PiS, która miała na celu rozszerzenie badanego okresu na lata 2007-2023. Poprawkę tę zgłosił Michał Wójcik (PiS) twierdząc, że podczas rządów PO-PSL istniało więcej przypadków podsłuchów, a stosowane narzędzia były podobne do Pegasusa.

Prace komisji śledczej ds. Pegasusa mają skoncentrować się na ocenie legalności, prawidłowości i celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych, które zostały podjęte z wykorzystaniem tego oprogramowania przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.

Dodatkowo komisja ma za zadanie ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Jej działalność obejmie również badanie legalności, prawidłowości i celowości operacyjno-rozpoznawczych działań przeprowadzanych przy użyciu Pegasusa wobec polskich obywateli.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version