W podkrakowskich Radwanowicach, odbędają się uroczystości pogrzebowe zmarłego ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Kapłan, zmarły 9 stycznia w wyniku ciężkiej choroby, miał 67 lat. Ceremonie rozpoczęły się w środę, a dziś, około godz. 10, trumna z ciałem kapłana została uroczyście wniesiona do kościoła św. Brata Alberta w Radwanowicach.

Msza Żałobna i Ceremonia w Obrządku Ormiańskim

O godzinie 12 rozpoczęła się msza żałobna, której przewodził biskup krakowski Damian Muskus. Po zakończeniu mszy planowana jest ceremonia w obrządku ormiańskim, zgodnie z duszpasterską rolą zmarłego kapłana wśród Ormian.

Ostatni Spoczynek w Rudawie

Po uroczystościach w Radwanowicach, ciało ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego zostanie pochowane na cmentarzu w pobliskiej Rudawie. Ze względu na ograniczoną przestrzeń w kościele, przed nim ustawiono ławki, specjalny namiot i telebim, aby uczestnicy mogli obserwować ceremonie.

Wzniosłe Słowa Biskupa Damiana Muskusa

Biskup Damian Muskus wygłosił homilię podczas mszy pogrzebowej. Nawiązał do Ewangelii św. Mateusza, dotykając tematu kazania na górze, podkreślając, że Bóg widział w ks. Tadeuszu człowieka pragnącego żyć zgodnie z naukami kazania na górze, nawet jeśli to wiązało się z wielkimi kosztami. Biskup podkreślił, że zmarły wierzył niezłomnie w wartość życia zgodnego z naukami chrześcijańskimi.

Ślady Działań Społecznych i Duchowych

Biskup Damian Muskus zaznaczył, że „ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski pozostawił ślady, które pozwalają wierzyć, że wiele słów kazania na górze stało się dla niego szczególnie bliskich”. W swojej homilii wspomniał także, że kapłan był patronem fundacji, a podobieństwo do św. Brata Alberta, który szedł pod prąd, było wyraźne.

Wspomnienia od Anny Dymnej i Pawła Kukiza

Anna Dymna, założycielka Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, podkreśliła, że ks. Isakowicz-Zaleski był dla niej inspiracją do założenia fundacji. Paweł Kukiz zaznaczył, że kapłan był człowiekiem celowym i niepokornym w duchowym i tożsamościowym sensie.

Życie Zmarłego Kapłana

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się w Krakowie w 1956 roku w rodzinie ormiańskiej. Był duszpasterzem Ormian w południowej Polsce. Represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 80., był zaangażowany w działalność opozycyjną, za co otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jego życie zaznaczyły także starania o godne upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Ormianach i działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Zakończenie Wielkiego Życia

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w swojej działalności podejmował trudne tematy społeczne, pozostawił trwały ślad w polskim społeczeństwie. Jego zasługi dla osób potrzebujących i wartości, którymi się kierował, staną się częścią dziedzictwa, które pozostanie żywe w sercach wielu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version