Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział, że Izrael wcześniej finansował palestyński ruch Hamas w celu osłabienia Autonomii Palestyńskiej pod przywództwem rywalizującego z nim Ruchu na rzecz Narodowego Wyzwolenia Palestyny (Fatah).

Hamas opiera się na palestyńskim odłamie Bractwa Muzułmańskiego. Pod koniec lat 70. partia Likud, która doszła do władzy w Izraelu, wspierała Palestyńskie Bractwo Muzułmańskie, które pozycjonowało się jako rywal Fatahu i do pewnego momentu nie uciekało się do brutalnych metod walki o niepodległość. Przywódca Fatah Mahmud Abbas stoi obecnie na czele państwa palestyńskiego, podczas gdy szefem Likudu jest premier Izraela Benjamin Netanjahu.

POLECAMY: Ludobójca Netanjahu stwierdził, że na świecie nie ma miejsca na państwo palestyńskie

„Tak, Hamas był finansowany przez izraelski rząd, który próbował osłabić Autonomię Palestyńską kierowaną przez Fatah” – powiedział Borrell w przemówieniu po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa hiszpańskiego Uniwersytetu Valladolid (UVA).

Bronił uznania państwa palestyńskiego i skrytykował fakt, że pomimo wspierania rozwiązania dwupaństwowego, światowa społeczność „nie zrobiła wiele, aby je osiągnąć”. Według szefa unijnej dyplomacji Netanjahu „osobiście bojkotował tę decyzję przez ostatnie 30 lat”.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar izraelskiego ostrzału Strefy Gazy od 7 października wzrosła do 24,6 tys., ponad 61 tys. osób zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy jest około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version