Urząd Skarbowy intensyfikuje monitorowanie działań Polaków na platformach aukcyjnych. W nowym podejściu do kontroli, przed wprowadzeniem sankcji, fiskus wysyła tzw. „listy behawioralne”, które informują adresatów o zauważonej aktywności na portalach sprzedażowych. To krok w zgodzie z dyrektywą DAC7, przyjętą w poprzednim roku, nakładającą nowe obowiązki na sprzedających towary online.

Nowa Taktyka: Listy Behawioralne jako Ostrzeżenie przed Konsekwencjami

Listy behawioralne zawierają informacje o śledzeniu aktywności odbiorcy na platformach sprzedażowych w sieci. Dodatkowo, adresatów zachęca się do zarejestrowania się jako prowadzących działalność gospodarczą, jeśli spełniają odpowiednie kryteria.

Wprowadzenie Dyrektywy DAC7: Fiskus na Śladach 20 Milionów Obywateli

Zastosowanie tzw. listów behawioralnych to odpowiedź na dyrektywę DAC7, która rozszerza obowiązki podatkowe dla osób prowadzących sprzedaż online. Kontroli mogą podlegać nawet do 20 milionów obywateli Polski. Choć podobne listy były już wcześniej stosowane, teraz ich liczba ma znacznie wzrosnąć.

Rada Doradcy Podatkowego: Szybka Reakcja na Pismo Od Urzędu

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy z kancelarii GTA, zaleca szybką reakcję na otrzymane „listy behawioralne”. Osoby prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą powinny się odpowiednio zarejestrować, aby uniknąć konsekwencji. Dla przypadków, gdzie sprzedawane są wyłącznie osobiste przedmioty niebędące przedmiotem działalności gospodarczej, zaleca się złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Przepisy Dla Platform Sprzedażowych: Również One Pod Nadzorem

Zgodnie z prawem, każda platforma sprzedażowa, tak jak Allegro czy OLX, ma obowiązek gromadzenia danych o użytkownikach i przesyłania ich do Urzędów Skarbowych. Jednak Fiskus szczególnie zainteresowany jest osobami, które przeprowadziły więcej niż 30 transakcji lub sprzedały przedmioty o wartości przekraczającej łącznie 2 tys. euro.

Fiskus intensyfikuje kontrolę nad działalnością sprzedawców online, wysyłając listy behawioralne przed ewentualnymi sankcjami, zgodnie z nowymi przepisami nakładającymi obowiązki podatkowe na sprzedawców online.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version