Prezydent Czech Petr Pavel, który przybył w środę z wizytą do Kataru, powiedział dziennikarzom, że podczas rozmów z emirem Kataru Tamimem bin Hamadem Al-Thanim zgodzili się, że sytuacja w Strefie Gazy wymaga kompleksowego rozwiązania – podała agencja prasowa CTK.

„Zgodziliśmy się, że sytuacja bezpieczeństwa w Strefie Gazy wymaga kompleksowego rozwiązania. Oznacza to nie tylko udział państw regionalnych i głównych światowych graczy, ale także w formie pakietu, który ma konkretny cel” – powiedział Pavel.

Według niego jest to forma państwowości dla Palestyńczyków.

Według Pavla, bez osiągnięcia przez Palestyńczyków ich długoterminowego celu, nie będzie stabilności w regionie, a niepokoje będą się powtarzać okresowo, czego wszyscy byli świadkami do tej pory. Czeski prezydent uważa, że pokój w regionie leży w interesie nie tylko Izraela, ale także krajów arabskich, a ostatecznie całego świata.

POLECAMY: Amsterdam jednoczy się z Palestyną

„Problemy, które widzimy dziś w Strefie Gazy, problemy między Hezbollahem a Izraelem, problemy spowodowane przez Houthis na Morzu Czerwonym zdecydowanie nie sprzyjają stabilności na świecie i tylko pogarszają sytuację, w tym sytuację gospodarczą, na całym świecie” – powiedział Pavel.

Według czeskiego przywódcy, Katar uważa za priorytet wynegocjowanie uwolnienia izraelskich zakładników porwanych przez bojowników Hamasu podczas ich ataku na Izrael 7 października ubiegłego roku. Hamas uwolnił około 100 zakładników pod koniec listopada, ale nadal przetrzymuje kolejnych 130.

Paul spotkał się z rodzinami niektórych z nich w Izraelu, który odwiedził na początku tego tygodnia.
„Katarczycy podkreślają, że głównym źródłem problemów, które okresowo pojawiają się między Palestyńczykami a Izraelczykami, jest właśnie kwestia państwowości” – powiedział Paul.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version