Prawie połowa Polaków sprzeciwia się ułaskawieniu Mariusz Kamińskiego i Macieja Wąsika – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”

POLECAMY: „Ogarnijcie się”. Barbara Kamińska, która wyłudza świadczenie chorobowe odpiera zarzutu

„Czy Pani/Pana zdaniem byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, powinni zostać ułaskawieni?” – takie pytanie zostało zadane uczestnikom sondażu SW Research wykonanego na zlecenie „Rz”.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na karę 2 lat pozbawienia wolności, wyrokiem sądu okręgowego z dnia 20 grudniu 2023 roku. Decyzja ta nastąpiła po uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, którzy stwierdzili, że Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić ich w 2015 roku przed uprawomocnieniem się wyroku sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Zdemoralizowany prawnie Andrzej Duda utrzymuje stanowisko, że jego ułaskawienie z 2015 roku jest skuteczne, co powoduje, że odmawia ponownego ułaskawienia zgodnie z procedurą opisaną w artykule 139 konstytucji. Taka procedura umożliwiłaby natychmiastowe uwolnienie obu skazanych. Warto zaznaczyć, że proces opisany w Kodeksie postępowania karnego jest bardziej czasochłonny i czasami trwa nawet kilka miesięcy.

Podczas piątkowego zbiegowiska, jakie miało miejsce pod zakładem karnym prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, wyraził swoją nadzieję, że prezydent wreszcie podejmie decyzję o uwolnieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

W badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl zapytano uczestników, czy uważają, że byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, powinni być ułaskawieni.

63 proc. najstarszych badanych nie chce ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Na to pytanie pozytywnie odpowiedziało 17,8 procent ankietowanych, natomiast 57 procent respondentów wyraziło negatywną opinię na temat ułaskawienia. 25,2 procent badanych nie miało wyrobionego zdania na ten temat.

– Ułaskawienie byłych szefów CBA za niewłaściwe uważa 6 na 10 kobiet i 54% mężczyzn. Odsetek respondentów, którzy negatywnie odnoszą się do ułaskawienia wzrasta wraz z wiekiem (52% – najmłodsi badani, 63% – najstarsi). Częściej od ogółu badanych taką odpowiedź wskazywali respondenci, których dochody mieszczą się w granicach 2001 – 3000 zł netto (65%) oraz mieszkańcu miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. osób — komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Społeczeństwo nie wierzy w propagandę o „więźniach politycznych”

Pada również propaganda PiS w zakresie tytułowania Kamińskiego i Wąsika „więźniów politycznych” nie „kupuje” nawet ich elektorat.

Aż 31 proc. elektoratu PiS wskazało (w sondażu United Surveys na temat Wąsika i Kamińskiego – red.), że nie ma w tej sprawie zdania. Czyli blisko jedna trzecia elektoratu PiS nie kupuje tej interpretacji, że wszystkiemu jest winny Tusk. To powinno dawać PiS do myślenia, że to upieranie się przy politycznym charakterze uwięzienia tych dwóch panów i czynienie z nich bohaterów, niekoniecznie musi podobać się ich elektoratowi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version