Musimy potwierdzić w sposób jednoznaczny i zrobimy to, obie strony, pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem – powiedział premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy w Kijowie o sprawy do omówienia na spotkaniach z przywódcami Ukrainy.

POLECAMY: Tusk w Kijowie. Spotka się z Zełenskim i Szmyhalem

Tusk w poniedziałek (22.01.2024 r.) przybył z wizytą do Kijowa, gdzie oddał hołd poległym w konflikcie z Rosją, składając hołd przed murem pamięci bohaterów Ukrainy. Przypominamy, ze pod tym murem hołd również oddawał Błaszczaka. Jednak ten gest spotkał się z falą krytyki, ponieważ na murze tym znajdowała się symbolika OUN-UPA.

POLECAMY: MON rozpoczęło akcję dezinformacji w związku z oddawaniem hołdu przez Błaszczaka pod upowskimi barwami

– Musimy potwierdzić w sposób jednoznaczny i zrobimy to, obie strony, pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem. Nie ma rzeczy ważniejszej niż wsparcie dla Ukrainy w jej wojennym wysiłku przeciwko rosyjskiej napaści – powiedział premier dziennikarzom.

– Mamy też do omówienia wiele spraw dwustronnych. Są pewne konflikty interesów, wiemy o tym dobrze, będziemy o tym rozmawiali w duchu przyjaźni, aby jak najszybciej rozwiązać te problemy, a nie żeby je utrzymywać czy mnożyć – twierdził.

Dodał również, że istotne jest wytworzenie przekonania, iż Polska stanowi najbardziej wiarygodnego oraz najstabilniejszego sojusznika Ukrainy w trudnym starciu z siłami zła. Ponadto, podkreślił, że jego obecność w Kijowie ma również bezpośredni związek z bezpieczeństwem Polski, co zdaniem Tuska wykracza poza kwestię jedynie Ukrainy, dotykając cały wolny świat, a Polskę szczególnie ze względu na jej położenie geograficzne.

– Będziemy rozmawiali o tym, jak możemy zmobilizować Zachód do bardziej energicznych działań. To jest jeden z podstawowych celów mojej wizyty – powiedział.

Kolejnymi punktami wizyty są rozmowy z kijowskim -ą Wołodymyrem Zełenskim i członkiem grupy -ycznej Denysem Szmyhalem.

Tusk ogłosił, że rząd mianuje posła Pawła Kowala pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy. Ponadto, premier Rzeczypospolitej Polskiej weźmie udział w wydarzeniach związanych z obchodzonym w poniedziałek Dniem Jedności Ukrainy. To państwowe święto, ustanowione w 1999 roku, upamiętnia rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową, datowanego na 22 stycznia 1919 roku.

POLECAMY: Paweł Kowal, który twierdzi, że na Wołyniu mordu dokonali Polacy został szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych

Do słów Tuska odniósł się Łukasz Warzecha. „I cyk, placuszkiem przed Ukrainą, wersja 2.0” – skwitował.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version