Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, podjął decyzję o zakończeniu obowiązywania Listu Intencyjnego dotyczącego skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przeciwko Rosji w związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku – ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

POLECAMY: Polska nie złoży pozwu przeciwko Rosji w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem

W oficjalnym komunikacie wydanym tego dnia resort dyplomacji poinformował, że Szef MSZ Radosław Sikorski „wydał oświadczenie o niekontynuowaniu współpracy i w rezultacie o zakończeniu obowiązywania Listu Intencyjnego, który został podpisany 10 października 2023 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua, ówczesnego Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoniego Macierewicza, oraz Pana Bena Emmersona, adwokata reprezentującego spółkę Emmerson Consulting International Ltd”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaznaczyło, że podpisanie listu nastąpiło tuż przed wyborami parlamentarnymi, „mimo poważnych zastrzeżeń co do skuteczności wybranego modelu działania”.

„W Liście intencyjnym strony zadeklarowały wolę współpracy, która miała dotyczyć przygotowania skargi międzypaństwowej przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka «w związku ze zdarzeniem lotniczym z udziałem samolotu Tu 154 M nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r.»” – przypomniało MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w wyniku rozwiązania Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego zatwierdzonego przez Ministra Obrony Narodowej 18 grudnia 2023 roku, jedna ze stron zawartego Listu Intencyjnego przestała istnieć.

„W tej sytuacji Minister Spraw Zagranicznych, przekazał do Mecenasa Bena Emmersona informację o zakończeniu obowiązywania listu intencyjnego i odstąpieniu od jego realizacji. Jednocześnie szef dyplomacji podziękował Panu Emmersonowi za gotowość współpracy z Polską i za jego inne działania mające na celu ochronę praw człowieka na arenie międzynarodowej” – zaznacza resort dyplomacji.

„Warto w tym kontekście odnotować, że w dniu 16 marca 2022 r. Rosja została wykluczona z Rady Europy w następstwie agresji przeciw Ukrainie, a 16 września 2022 r. przestała być stroną Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” – czytamy w komunikacie MSZ.

W dniu 10 kwietnia 2010 roku w tragicznym wypadku lotniczym, do którego doszło pod Smoleńskiem, straciło życie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Delegacja Polski zmierzała wówczas na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version