Prokuratura w Warszawie postanowiła postawić zarzut notariuszce w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego uchwał zmieniających składy zarządów Telewizji Polskiej (TVP), Polskiej Agencji Prasowej (PAP) oraz Polskiego Radia. Dochodzenie wykazało, że podjęcie wspomnianych uchwał nie miało miejsca w określonym w nich miejscu i czasie. Przypominamy, że w sprawie ważności uchwał wypowiedział się wczoraj SO w Warszawie, który stwierdził, że uchwały WZA są zgodne z prawem i oddalił wniosek Michała Adamczyka, byłego szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w sprawie odwołania zarządu TVP o ich uchylenie.

POLECAMY: Adamczyk przygrywa w sądzie z Sienkiewiczem. Uchwała WZA w sprawie odwołania zarządu TVP była zgodna z prawem

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że „W wyniku prowadzonego śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy podejmowaniu uchwał o dokonaniu zmian w zarządach Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiej Agencji Prasowej S.A. (PAP) oraz Polskiego Radia S.A., zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu notariusz Joannie K.” – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

„Postanowienie to nie zostało dotychczas ogłoszone podejrzanej z uwagi na jej nieobecność w kraju” – przekazała prokuratura.

Z komunikatu wynika, że „prokuratorzy dokonali przeszukań w biurze notarialnym Joanny K., a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zbierając niezbędne materiały dowodowe, w tym nagrania monitoringu z miejsca i czasu rzekomego zawarcia aktów notarialnych”.

„Ponadto, przeanalizowano zgromadzoną dokumentację oraz przesłuchano osoby związane z zaistniałymi zdarzeniami. Poczynione ustalenia wskazują, że uchwały, w oparciu o które dokonano zmian w zarządach mediów publicznych nie zostały podjęte w miejscu i czasie w nich wskazanych” – uznała prokuratura.

Przypominamy, że w dniu 19 grudnia zeszłego roku, Sejm przyjął rezolucję dotyczącą przywrócenia porządku prawnego oraz obiektywności i rzetelności w mediach publicznych, tj. RTV i Polskiej Agencji Prasowej. W rezolucji apelowano do Skarbu Państwa o podjęcie działań naprawczych. Następnego dnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, działający jako organ wykonujący prawa właścicielskie Skarbu Państwa na mocy przepisów Kodeksu Spółek Handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze dla wspomnianych spółek, które z kolei wyznaczyły nowe Zarządy Spółek.

W dniu 23 grudnia, prezydent Andrzej Duda ogłosił weta wobec przygotowanej przez nowy rząd ustawy budżetowej, która zawierała m.in. środki finansowe dla mediów publicznych na następny rok. Prezydent uzasadnił swoją decyzję „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.

W wyniku weta prezydenckiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję 27 grudnia o umieszczeniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stanie likwidacji. Stan likwidacji może zostać odwołany przez właściciela w dowolnym momencie, jak podano w oświadczeniu MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia wobec 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version