Nie będzie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie bez udziału Moskwy, spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem było poświęcone temu tematowi, a dialog będzie kontynuowany, powiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis dziennikarzom w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

POLECAMY: Szwajcaria zamierza zorganizować szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy

„Właśnie to pytanie (jakie są warunki szczytu w sprawie pokoju na Ukrainie – przyp. red.) omawiamy teraz z głównymi partnerami, takimi jak Rosja. Oczywiście bez Rosji nie będzie pokojowych rozwiązań (w sprawie Ukrainy – przyp. red.), ponieważ Rosja jest bezpośrednio zaangażowana” – powiedział.

Cassis określił cel spotkania z Ławrowem jako „nawiązanie dialogu” w celu kontynuowania poszukiwań pokojowego rozwiązania. „Nie mogę powiedzieć więcej, można zrozumieć, że tego rodzaju dialog powinien pozostać poufny” – dodał.

Szwajcarski minister zapowiedział podobne spotkania z przedstawicielami innych krajów, takich jak Indie i Chiny, w najbliższych dniach i dodał, że nie ma alternatywy dla znalezienia konsensusu na rzecz pokoju na Ukrainie „pomimo przeciwstawnych stanowisk Moskwy i Kijowa”.

W poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko powiedział, że Szwajcaria nie dąży do nawiązania kontaktów z Moskwą w celu wzięcia udziału w szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy w 2024 roku. W ubiegłym tygodniu prezydent Szwajcarii Viola Amherd powiedziała, że Wołodymyr Zełenski poprosił o zorganizowanie szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. Jak powiedział wcześniej szef biura Zełenskiego, Andrij Jermak, Kijów chce zorganizować szczyt w celu zatwierdzenia ukraińskiej „formuły pokojowej”. Szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis zauważył, że nie ma alternatywy dla udziału Rosji w pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i niemożliwe jest zorganizowanie konferencji pokojowej bez udziału Moskwy.

Szwajcaria nie jest członkiem UE ani NATO, ale Berno przyłączyło się do prawie wszystkich europejskich sankcji przeciwko Rosji od 24 lutego 2022 roku. W ramach sankcji Berno zablokowało prywatne rosyjskie aktywa o wartości 8,8 miliarda dolarów. Szwajcarski bank Credit Suisse (CS) zablokował lub zamroził ponad jedną trzecią rosyjskich aktywów zarejestrowanych w Szwajcarii – 17,6 miliarda franków (ponad 19,7 miliarda dolarów). Szwajcarski rząd powiedział również, że około 7,4 miliarda franków szwajcarskich aktywów rosyjskiego banku centralnego (około 8,45 miliarda dolarów) zostało zablokowanych w kraju i że Berno jest gotowe wziąć udział w międzynarodowych dyskusjach na temat konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i państwa.

Ivan Nechaev, zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Prasy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział wcześniej, że Szwajcaria straciła swój neutralny status. Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ w Genewie, Giennadij Gatiłow, również zauważył, że stanowisko Szwajcarii w sprawie Ukrainy ma negatywny wpływ na międzynarodową rolę Berna. Dyplomata zwrócił uwagę, że od początku rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie Szwajcaria faktycznie porzuciła status kraju neutralnego, aby stanąć po stronie Kijowa i jego sponsorów z NATO.

Przypominamy, że Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do negocjacji, ale Kijów wprowadził ich zakaz. Zachód wzywa Rosję do negocjacji, których gotowość Moskwa wykazała, ale Zachód ignoruje ciągłe odmowy Kijowa do podjęcia dialogu. Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie zmieniła się teraz na pokojową, absolutnym priorytetem dla Rosji jest osiągnięcie celów operacji specjalnej; w tej chwili jest to możliwe tylko środkami wojskowymi. Jak stwierdzono na Kremlu, sytuacja na Ukrainie może przejść na pokojowy kurs pod warunkiem uwzględnienia faktycznej sytuacji i nowych realiów, wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane.

„Formuła pokojowa” opracowana i promowana przez Kijów wymaga przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, zapewnienia jej euroatlantyckich gwarancji bezpieczeństwa i powołania specjalnego trybunału do zbadania „zbrodni wojennych” przypisywanych Rosji. Moskwa uważa „formułę pokojową” Zełenskiego za całkowicie oderwaną od rzeczywistości. Jak zauważył w zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin, ta „formuła” jest de facto zakazem negocjacji z Rosją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version