Magdalena Sroka z PSL została wybrana na przewodniczącą komisji śledczej ds. wykorzystania systemu szpiegowskiego Pegasus. Równocześnie Marcin Bosacki z KO, Tomasz Trela z Lewicy i Marcin Przydacz z PiS objęli funkcje wiceprzewodniczących – donoszą nasze źródła.
Komisja ds. Pegasusa: Członkowie Wybierani Dziś
Dziś Sejm podjął decyzję w sprawie 11 członków trzeciej już komisji śledczej. Po niedawnej zmianie kandydatów przez PiS, którzy zastąpili swoich poprzedników po protestach, oczekuje się, że wybór członków przebiegnie bez większych kontrowersji.
Kwestia Świadków i Ram Prawnych
Po formalnościach z wyborem członków, komisja stanie przed wyzwaniem ustalania listy świadków oraz tematów, które będą poddane analizie. Marcin Przydacz z PiS podkreśla, że oprócz tego, kto był podsłuchiwany i w jaki sposób, istotne są również ramy prawne korzystania z systemu Pegasus, argumentując, że państwo ma prawo do posiadania narzędzi szpiegowskich.
Nowi Kandydaci PiS w Komisji ds. Pegasusa
W związku z kontrowersjami związanymi z konfliktem interesów, PiS zdecydowało się na nowych kandydatów do komisji ds. Pegasusa. Mariusz Gosek, Jacek Ozdoba, Marcin Przydacz i Sebastian Łukaszewicz stanowią teraz reprezentację partii w tej ważnej komisji śledczej.
Zakres Działań Komisji
Komisja ds. Pegasusa ma zadanie gruntownie zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań operacyjno-rozpoznawczych, które miały miejsce przy użyciu tego kontrowersyjnego oprogramowania. Obejmuje to okres od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. Dodatkowo, komisja ma śledzić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz oraz ocenić legalność, prawidłowość i celowość operacji z wykorzystaniem Pegasusa wobec polskich obywateli.