Napływ setek tysięcy ukraińskich „uchodźców” do Polski ma negatywny wpływ na statystyki przestępczości w kraju – podała Rzeczpospolita, powołując się na raport przygotowany dla niej przez Komendę Główną Policji.

W ubiegłym roku cudzoziemcy popełnili w Polsce 17 278 przestępstw, o 2,4 tys. więcej niż w 2022 roku. W 2013 r. liczba ta wyniosła 3,5 tys. Najwięcej przestępstw porządkowych odnotowano w przypadku Ukraińców. Drugie i trzecie miejsce zajmują Gruzini i Białorusini.

POLECAMY: Ukraińcy popełniają najwięcej przestępstw w Polsce

Co trzecie wykroczenie związane jest z nadużywaniem alkoholu i prowadzeniem pojazdów pod jego wpływem. W ubiegłym roku odnotowano 4 898 takich incydentów, z czego 70% dotyczyło Ukraińców.

Jednocześnie nie wszyscy stosują się do zakazów prowadzenia pojazdów wydanych przez sądy po takich wykroczeniach. W ubiegłym roku 871 cudzoziemców (518 Ukraińców) zostało oskarżonych o prowadzenie pojazdu po zakazie, czyli o 400 więcej niż rok wcześniej. To wzrost o 83%. Trzy lata temu takich przypadków było 167 w ciągu roku.

POLECAMY: -cy z Ukrainy staną przed sądem. Odpowiedzą za katowanie i gwałcenie 2,5-letniego chłopca

„W Polsce jest 2,5 mln obywateli Ukrainy, więc to zjawisko jest związane z tym poziomem. Być może piją więcej, nie zwracając uwagi na to, w jakim stanie wsiadają za kierownicę. Powody mogą być różne, w tym kulturowe. Policja powinna karać wszystkich po równo. W takim przypadku ludzie szybko odzwyczają się od wykroczeń, niezależnie od kraju pochodzenia” – powiedział przedstawiciel Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka.

Polskie organy ścigania ostrzegają, że będą ścigać przestępców. „Niektórzy obcokrajowcy czują się bezkarni, co wynika z braku miejsca zamieszkania w Polsce. Zwykłe kontrole na drodze nie wystarczą. Musimy im uświadomić, że w Polsce jazda po spożyciu alkoholu jest surowo karana i nikt nie będzie przymykał na to oka” – powiedział śledczy Wojciech Piaseczny.

Oprócz incydentów na drodze, w Polsce wzrosła liczba kradzieży popełnianych przez obcokrajowców oraz spraw związanych z narkotykami. W ubiegłym roku było ich odpowiednio 3 240 i 2 451, czyli trzykrotnie więcej niż trzy lata temu.

„Mamy coraz więcej obcokrajowców. Często w swoich krajach obawiają się łamania prawa, ale w Polsce myślą, że skoro są gośćmi, to wolno im więcej. Potrzebujemy więcej kampanii społecznych wyjaśniających konsekwencje łamania prawa” – mówi kryminalista Brunon Hołyst.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version