Unijna dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przewiduje znaczące zmiany dla setek tysięcy domów w Polsce. Projekt nowelizacji zakłada, że do 2030 roku średnie zużycie energii w budynkach mieszkalnych musi się zmniejszyć o 16 procent, z naciskiem na termomodernizację.

Cel na 2030 i 2035: Redukcja Zużycia Energii o 16-22 procent

Unia Europejska wyznaczyła ambitne cele na kolejne lata. Do 2030 roku dąży do redukcji średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 16 procent, natomiast do 2035 roku ten cel wzrośnie do 20-22 procent. Osiągnięcie tych wartości ma zależeć głównie od termomodernizacji najmniej energetycznie efektywnych domów.

Wsparcie Finansowe dla Termomodernizacji

Ponad połowa celu redukcji zużycia energii ma być osiągnięta poprzez termomodernizację budynków o najniższych parametrach energetycznych. W praktyce oznacza to, że setki tysięcy domów w Polsce będą musiały przejść przez proces termomodernizacji. Jednak państwa członkowskie mają zobowiązać się do finansowego wsparcia właścicieli nieruchomości, szczególnie tych o niższych dochodach, aby zachęcić do termomodernizacji.

Ostateczne Głosowanie w Marcu – Rewolucyjne Zmiany dla Budownictwa

Projekt nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) przejdzie ostateczne głosowanie Parlamentu Europejskiego w marcu. Ta inicjatywa może stanowić przełom w budownictwie w całej Unii Europejskiej. Od 2030 roku wszyscy inwestorzy będą zobowiązani do budowy wyłącznie zeroemisyjnych budynków.

Redukcja Emisji o 60 procent do 2036 roku

Nowelizowana dyrektywa EPBD przewiduje również ambitny cel redukcji emisji w budownictwie o co najmniej 60 procent w ciągu sześciu lat. W perspektywie czasowej do 2050 roku planuje się osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej. Oznacza to, że wszystkie nowe budynki od 2030 roku muszą być bezemisyjne, a do 2040 roku planowane jest całkowite wycofanie kotłów opalanych paliwami kopalnymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version