Po dziewięciu tygodniach stabilnych cen paliw, stacje benzynowe zanotowały pierwsze podwyżki – wynika z danych. Analitycy prognozują, że tendencja wzrostowa cen detalicznych paliw utrzyma się w najbliższych dniach.
Odrodzenie Podwyżek: Pierwszy Raz od Ponad Dwóch Miesięcy
Według danych, benzyna 95-oktanowa zdrożała o 3 grosze w tym tygodniu, osiągając poziom 6,25 zł/l – tyle, ile na początku roku. Olej napędowy również podrożał o 4 grosze, obecnie kosztując średnio 6,43 zł/l. To pierwsze podwyżki od dziewięciu tygodni, co zwraca uwagę ekspertów serwisu.
Wzrost Cen Ropy a Perspektywy Dla Kierowców
Zaobserwowany wzrost cen ropy Brent, przekraczając 82 dolary za baryłkę, jest najwyższy w tym roku. Eksperci prognozują, że jeśli ta tendencja utrzyma się, kierowcy w Polsce mogą spodziewać się dłuższego okresu bez obniżek cen na stacjach.
Przyszłe Podwyżki: Prognozy Dla Stycznia i Lutego
Analitycy antycypują, że w najbliższych dniach ceny paliw będą rosły, a przewidywane koszty tankowania wahają się w przedziale: 6,24-6,37 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 6,43-6,56 zł/l dla diesla i 2,84-2,90 zł/l dla autogazu.
Wpływ Rynków Światowych i Napięcie na Morzu Czerwonym
Wzrost cen ropy, równoczesne osłabienie złotego oraz napięta sytuacja na Morzu Czerwonym wpływają na kształtowanie się hurtowych cen paliw w Polsce. Sytuacja na Morzu Czerwonym, ze szczególnym naciskiem na ataki Huti z Jemenu i odpowiedzi koalicji międzynarodowej, wzbudza zainteresowanie inwestorów i wprowadza pewne obawy dotyczące dostaw ropy na rynki europejskie.
Naciski Chin na Iran a Globalne Łańcuchy Dostaw
Naciski ze strony Chin na Iran, uznawanego za mocodawcę jemeńskich bojówkarzy, stają się kluczowym czynnikiem wpływającym na globalne łańcuchy dostaw towarowych. Potencjalne napięcia w regionie, związane z tymi wydarzeniami, mogą oddziaływać na chińską gospodarkę, co stanowi istotny element kształtujący sytuację na światowych rynkach paliwowych.