Ukraina rzekomo w stanie „wojny” wybuduje cztery nowe reaktory atomowe. Polska państwo w stanie pokoju nie jest w stanie od wielu lat wybudować jednej elektrowni…

Ukraina ogłosiła ambitny plan budowy czterech nowych reaktorów jądrowych jeszcze w tym roku, mających stanowić rozbudowę Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Ukraiński minister energetyki, Herman Hałuszczenko, twierdzi, że ta inwestycja jest niezbędna do zrekompensowania utraty mocy energetycznej wskutek ataków Rosji na infrastrukturę krytyczną kraju.

Plany Rozbudowy Elektrowni Jądrowej

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, dwa z planowanych reaktorów oparte będą na technologii i sprzęcie produkcji rosyjskiej, które Ukraina zamierza importować z Bułgarii. Kolejne dwa reaktory wykorzystywać będą zachodnią technologię dostarczaną przez amerykańskiego producenta sprzętu energetycznego, Westinghouse.

Kluczowa Linia Elektryczna z Polską

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, będąca miejscem przyszłych prac, łączy się z Polską poprzez linię elektryczną Rzeszów-Chmielnicka, umożliwiając przesył energii do 200 MW.

Kompensacja za Ataki Rosji na Infrastrukturę

Minister energetyki Herman Hałuszczenko podkreślił, że nowe reaktory jądrowe mają na celu odbudowanie potencjału energetycznego kraju, który został nadwyrężony przez ataki rosyjskie na infrastrukturę krytyczną. To strategiczne posunięcie ma także na celu zwiększenie niezależności energetycznej Ukrainy.

Ukraińska Potęga Energetyczna

Ukraina, posiadając cztery elektrownie atomowe, zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem potencjału wytwórczego z energii jądrowej. Zainstalowana moc 15 ukraińskich bloków wynosi 13 835 MW, co stanowi ponad połowę krajowej produkcji energii elektrycznej.

Wyzwania dla Ukrainy w Kontekście Energetyki

Nawet w obliczu rosyjskiej inwazji, Ukraina utrzymywała potencjał produkcji około 55 GW mocy, zasilając nie tylko własną gospodarkę, ale również eksportując nadwyżki do krajów sąsiedzkich. Nowa inwestycja w reaktory jądrowe stanowi krok w kierunku zabezpieczenia kraju przed potencjalnymi zagrożeniami dla dostaw energii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version