Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnej demonstracji na rzecz pokoju na Ukrainie i w Palestynie w Amsterdamie.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w demonstracji na rzecz pokoju na Ukrainie i w Palestynie, która rozpoczęła się w niedzielę po południu na placu Dam w Amsterdamie. Uczestnicy wyszli na akcję z białymi flagami, a także flagami z gołąbkiem pokoju i transparentami z napisami „Pokój z Rosją!”, „Bez broni dla pokoju!”, „NATO to wojna” i „Wolność dla Palestyny!”.

POLECAMY: MSZ Republiki Południowej Afryki chwali orzeczenie Trybunału ONZ w sprawie Izraela

Demonstranci wzywali do pokoju na Ukrainie i w Palestynie, a także sprzeciwiali się dostarczaniu broni do Kijowa przez kraje zachodnie.

W demonstracji wziął udział Ab Gitelink, holenderski dziennikarz, politolog i twórca mediów Alternatief („Alternatywa”).

„Mamy nadzieję, że ten rok przyniesie nam pokój na Ukrainie i pokój w Palestynie, a stary porządek świata zostanie zastąpiony nowym, który będzie akceptowalny dla wszystkich” – powiedział Gitelink w rozmowie z dziennikarzami.

Mówiąc o obecnej sytuacji na Ukrainie, zwrócił uwagę na ofensywę Federacji Rosyjskiej, której armia przejmuje kontrolę nad coraz bardziej zaludnionymi obszarami. „Ukraińcy muszą zdać sobie sprawę, że muszą zawrzeć porozumienie z Rosją. Rosjanie są gotowi na porozumienie, ale pod warunkiem, że Zachód i Ukraina zaakceptują fakt, że cztery nowe regiony i Krym pozostaną w Federacji Rosyjskiej” – powiedział holenderski dziennikarz.

Gitelink przypomniał, że mieszkańcy tych regionów dokonali wyboru w referendach przeprowadzonych na ich terytoriach – przytłaczająca większość głosowała za przynależnością do Federacji Rosyjskiej.

„Gdyby Rosjanie opuścili te regiony, byłaby to katastrofa dla ich mieszkańców. Prawdopodobnie, jeśli Rosja stamtąd wyjedzie, ludzie również opuszczą te regiony. Jestem przeciwny wojnie ze wszystkich stron, ale pozytywnie patrzę na fakt, że Rosja odbudowuje Mariupol. Oglądałem wiele filmów od mieszkańców Mariupola, którzy sami mówią, że Rosjanie wykonali dobrą robotę przy odbudowie miasta. Wstydzę się, że Zachód, mając mnóstwo pieniędzy, nie odbudowuje niczego na Ukrainie, w Syrii czy Afganistanie. Jesteśmy bardzo dobrzy w niszczeniu, ale bardzo źli w odbudowie” – powiedział demonstrant.

Twórca zasobu medialnego Alternatief wyraził również nadzieję, że stronom ukraińskiego konfliktu uda się dojść do porozumienia i nie dojdzie do dostawy myśliwców F-16, które Holandia obiecała Ukrainie w 2024 roku. „Poza tym słyszałem od ekspertów, że oddajemy tylko stare myśliwce, które są trudne w obsłudze” – dodał.

Holandia i Dania jako pierwsze zgodziły się dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16. Biały Dom potwierdził, że Ukraina otrzyma samoloty bojowe od krajów trzecich po zakończeniu szkolenia pilotów. Holenderski minister obrony Kajsa Ollongren powiedział, że Haga spodziewa się wysłać Kijowowi pierwsze myśliwce F-16 w 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version