„Prokurator generalny Adam Bodnar cofnął złożony przez Zbigniewa Ziobrę wniosek o podjęcie przez SN uchwały, mogącej ingerować w prawa osób ubiegających się o uzgodnienie płci” – przekazała Prokuratura Krajowa.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że decyzja w tym zakresie została podjęta w poniedziałek.

POLECAMY: Żukowska wprost: Chcemy małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci

„29 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny Pan Adam Bodnar cofnął wniosek o podjęcie uchwały o charakterze abstrakcyjnym przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w przedmiocie zagadnienia prawnego, odnoszącego się do kręgu osób uczestniczących w procedurze zmiany płci, złożony przez poprzedniego Prokuratora Generalnego pana Zbigniewa Ziobrę” – podano w oświadczeniu.

POLECAMY: ETPCz nakazał Polsce uregulowanie prawa w zakresie związków partnerskich osób tej samej płci

Według oceny Adama Bodnara, złożenie tego wniosku miało na celu utrudnienie realizacji powyższej procedury.

„Planowano to osiągnąć poprzez udział w tym postępowaniu dodatkowych podmiotów, m.in. dzieci osób starających się o uzgodnienie płci, co mogłoby prowadzić do naruszenia ich praw” – dodano.

Dodatkowo, w oświadczeniu podkreślono, że w dotychczasowej praktyce Sądu Najwyższego nie zaobserwowano sprzeczności w interpretacji przepisów prawnych, które stanowią podstawę do rozstrzygania spraw dotyczących ustalania płci metrykalnej.

„W postępowaniu tym bierną legitymację procesową mają jedynie rodzice osoby ubiegającej się o zmianę płci, a w przypadku gdy nie żyją, kurator ustanowiony przez sąd” – czytamy. Co więcej, podobny pogląd wyraził rzecznik praw obywatelskich.

Wniosek Zbigniewa Ziobry do Sądu Najwyższego

We wrześniu 2022 roku Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Sądu Najwyższego w celu rozstrzygnięcia kwestii prawnej dotyczącej jednolitego uczestnictwa w postępowaniach dotyczących uzgodnienia płci.

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, ówczesny prokurator generalny wskazywał na istniejące rozbieżności w orzecznictwie sądów, odnosząc się do wyroków SN z 2013 i 2019 roku. Według informacji portalu, w wyroku z 2019 roku stwierdzono, że obecność innych osób niż rodzice, takich jak dzieci czy małżonek, jest nieuzasadniona. Z kolei w uzasadnieniu wyroku z 2013 roku, SN podkreślił, że osoba pozostająca w związku małżeńskim nie może domagać się uzgodnienia płci.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version