Według przeprowadzonego sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, ponad połowa ankietowanych (50,9%) uważa, że likwidacja prac domowych w szkołach nie jest dobrym pomysłem. Zmiany te popiera 43% respondentów. Projekt rozporządzenia trafił niedawno do konsultacji społecznych, a zgodnie z jego postanowieniami uczniowie klas I–III szkoły podstawowej nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, natomiast starsze klasy mogą je otrzymywać, choć są one nieobowiązkowe i nieoceniane.
POLECAMY: Ministerstwo Edukacji opublikowało projekt Końca Prac Domowych dla Uczniów
Osoby w wieku 18–29 lat, mieszkańcy dużych i średnich miast oraz rodzice dwójki dzieci wykazują większe poparcie dla wprowadzenia tych zmian. Zauważa się jednak, że rodzice wielodzietni podchodzą do likwidacji prac domowych z mniejszym entuzjazmem. Zmiany cieszą się także większym poparciem wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60%), niż w przypadku wyborców Lewicy (27%) i Trzeciej Drogi (43%).
Jednak istnieje także znaczna grupa (50,9%), która negatywnie ocenia proponowane zmiany. Wiek wpływa na postawę wobec likwidacji prac domowych, przy czym osoby między 50 a 59 lat (67%) oraz powyżej 60 lat (56%) są bardziej skłonne do odrzucenia zmian. Ponadto, przeciwnicy likwidacji prac domowych stanowią większość wśród wyborców PiS (79%) i Konfederacji (78%).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-27 stycznia 2024 r. na grupie 1067 respondentów metodą CATI.