W Berlinie minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wyraził swoją ocenę, że reakcja Izraela na odrażający akt terroru, podczas którego został zaatakowany, nie spełnia kryteriów ludobójstwa. Sikorski podkreślił, że używanie terminologii związanej z ludobójstwem przez niektóre osoby szkodzi własnej sprawie.

POLECAMY: Sikorski solidaryzuje się z Izraelem

Szefowie MSZ Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Annalena Baerbock, zostali zapytani o sytuację w Strefie Gazy oraz o ewentualne inicjatywy dotyczące rozwiązania problemu zakładników i sytuacji humanitarnej.

„Poczuwamy się do naszych humanitarnych obowiązków. Trybunał (MTS) podkreślił to, co jest najważniejsze, czyli to, aby cierpienie, które rozpoczęło się 7 października ub. r. się zakończyło, by zakładnicy zostali wypuszczeni. Izrael jest odpowiedzialny za to, by zaopatrzenie humanitarne Strefie Gazy zostało zagwarantowane” – powiedziała Baerbock.

Natomiast Sikorski podkreślił zgodność swojej opinii z poglądami szefowej niemieckiego resortu spraw zagranicznych, że konieczne jest zmniejszenie cierpień ludności cywilnej. Dodatkowo wyraził, że Polska w pełni akceptuje suwerenność zarówno Izraela, jak i Palestyny.

„Natomiast ten termin, który pojawił się w pozwie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, termin +ludobójstwo+, został wpółsformułowany (w czasie II wojny światowej) przez polskiego prawnika pochodzenia żydowskiego, pracownika MSZ Rafała Lemkina. I on był inspirowany Holokaustem” – powiedział polski minister.

„I nie wolno oskarżać o ludobójstwo Izraela, który nie życzył sobie tego przelewu krwi. Pamiętajmy, że to Izrael został zaatakowany, i był to odrażający akt terroru, który zaszkodził sprawie palestyńskiej i reakcja Izraela na ten akt nie kwalifikuje się – w mojej ocenie – jako ludobójstwo. I ci, którzy nadużywają tej terminologii, też szkodzą swojej sprawie” – podkreślił Sikorski.

W piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, organ sądowy ONZ, w swoim orzeczeniu dotyczącym wniosku RPA o podjęcie środków nadzwyczajnych wobec Izraela w kontekście wojny w Gazie, oświadczył, że Izrael powinien podjąć wszelkie niezbędne środki w swojej mocy w celu zapobieżenia aktom ludobójstwa w Strefie Gazy.

Decyzja ogłoszona w piątek ma charakter tymczasowy. Trybunał nie wypowiedział się bezpośrednio na temat zarzutów o ludobójstwo, zaznaczając, że taka kwestia może być przedmiotem długotrwałego postępowania.

Wnioskująca, czyli RPA, oskarżyła Izrael o popełnianie ludobójstwa na Palestyńczykach w Strefie Gazy podczas operacji zbrojnej przeciwko palestyńskiemu Hamasowi. Z kolei Izrael bronił się, twierdząc, że te oskarżenia są rażącym zniekształceniem historii, a działania państwa żydowskiego stanowią akt samoobrony. Dodatkowo apelował do sędziów, aby odrzucili wniosek.

POLECAMY: Trybunał ONZ nakazuje Izraelowi podjęcie działań mających na celu zapobieżenie ludobójstwu w Gazie

Palestyńska organizacja -styczna Hamas, rządząca w Strefie Gazy, przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, skutkujący śmiercią około 1200 osób, głównie cywilów. W trwających od tego czasu działaniach odwetowych Izraela zginęło blisko 26 tys. Palestyńczyków, a 90% spośród ponad 2 milionów mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Co najmniej połowa wszystkich budynków na tym obszarze uległa zniszczeniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version