Warszawska strefa płatnego parkowania, po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, przeszła kolejną metamorfozę. Teraz, po podjęciu decyzji, wiadomo, że to mieszkańcy Mokotowa będą odczuwali konsekwencje wprowadzonych zmian. Czeka ich nowa rzeczywistość związaną z płatnym parkowaniem na czterech obszarach połączonych ulicami Kulskiego i Różaną od północy, Czerniakowską od wschodu, Woronicza, Domaniewską i Idzikowskiego od południa, oraz Żwirki i Wigury od zachodu.
Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania od 2025 roku: Mieszkańcy Mokotowa Wprowadzeni w Nowe Realia
Według Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, celem nowej strefy jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Jednak dla mieszkańców oznacza to konieczność opłacania abonamentów, choć w niższej stawce niż standardowe opłaty. Planowane są różne abonamenty, w tym identyfikator rejonowy za 30 zł rocznie działający w odległości około 150 m od miejsca zameldowania, oraz abonament obejmujący całą strefę za 300 zł rocznie.
Kierunek: Komunikacja Miejska
Decyzja o podniesieniu opłat ma zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej oraz zminimalizować ruch samochodowy w rejonie objętym płatnym parkingiem. Dodatkowe regulacje, takie jak wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na niektórych ulicach, mają przyczynić się do osiągnięcia tego celu.
Planowane Rozszerzenia na Prawym Brzegu Wisły
Poza Mokotowem, ratusz rozważa również wprowadzenie stref płatnego parkowania dla dzielnic prawobrzeżnych, takich jak Kamionek i Saska Kępa. Decyzja ta jednak podlega kontrowersjom i aktualnie jest przedmiotem sporu prawnego. Unieważniona i przywrócona przez różne instytucje, przyszłość stref na prawym brzegu wciąż jest niepewna, a debata wokół tego tematu trwa.