Kilka państw zdecydowało się wstrzymać finansowanie UNRWA po apelu Izraela, który domagał się likwidacji ośrodka dla uchodźców w Gazie prowadzonego przez ONZ. Władze Izraela oskarżyły wojska izraelskie o ostrzelanie ośrodka, co spowodowało kontrowersje światowe. Izrael z kolei twierdzi, że w ośrodku szkolono -, którzy uczestniczyli w ataku Hamasu z 7 października 2023 roku. W rezultacie sześć krajów, w tym Włochy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy, i Finlandia, a później także Holandia, wstrzymały finansowanie UNRWA, agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich, działającej w Strefie Gazy.
POLECAMY: Nowa Zelandia zawiesza finansowanie UNRWA
Agencja UNRWA odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomocy humanitarnej w tym regionie, jednak Izrael postuluje, by agencja nie była częścią rozwiązania problemu palestyńskiego terytorium. Władze izraelskie sugerują powiązania UNRWA z Hamasem, co wywołuje kontrowersje, a rząd Izraela domaga się dymisji kierownictwa misji. Kilka państw, w tym Włochy i Kanada, podjęło decyzję o wstrzymaniu finansowania, podkreślając potrzebę pełnej przejrzystości w sprawie faktów. Natomiast szef europejskiej dyplomacji, Josep Borrell, zachowuje ostrożność, podkreślając istotną rolę UNRWA w misji humanitarnej, oczekując jednocześnie pełnej przejrzystości przed podjęciem decyzji.
POLECAMY: Guterres wzywa kraje, aby nie doprowadzały do przerwania pracy agencji UNRWA
Hamas oskarżył Izrael o chęć odcięcia funduszy i pozbawienie ludności wszelkiej pomocy międzynarodowej, podczas gdy niektórzy krytycy uważają, że sankcje wobec UNRWA stanowią zbiorowe karanie ludności Gazy żyjącej w katastrofalnych warunkach humanitarnych.