Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło plany znacznych zmian w programach nauczania, mających wejść w życie już od nadchodzącego roku szkolnego. Decyzja zakłada redukcję liczby lekcji z takich przedmiotów jak język polski, historia, geografia, fizyka, chemia i biologia.

Nowy Program na Rzecz Efektywnej Edukacji

Podczas rozmowy Barbara Nowacka, szefowa MEN, podkreśliła potrzebę wprowadzenia zmian w edukacji, jednak zaznaczyła, że proces ten wymaga czasu. Planowana jest implementacja tzw. „odchudzonego” programu nauczania od września 2023 roku. Redukcja zakresu materiału obejmie przedmioty uznane za najbardziej problematyczne, co, według MEN, umożliwi nauczycielom bardziej efektywną pracę z uczniami.

Współczesne Lektury i Ograniczone Prace Domowe

Szefowa resortu edukacji zająkła się także kwestią podręczników i lektur szkolnych. Zmiana podręczników byłaby dużym obciążeniem finansowym, więc na razie nie jest brana pod uwagę. Niemniej jednak, MEN planuje uwspółcześnienie listy lektur szkolnych, aby lepiej odzwierciedlała współczesne realia i potrzeby młodzieży.

Ministerstwo pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym ograniczenia ilości prac domowych. Dodatkowo, planowane jest odejście od przedmiotu „historia i teraźniejszość”, mającego na celu odpolitycznienie historii. Zamiast tego, szkoła będzie oferować edukację obywatelską w inny sposób.

Potrzeba Głębszej Reformy Systemu Edukacyjnego

Barbara Nowacka podkreśla, że konieczna jest głębsza reforma systemu edukacyjnego, wymagająca starannego przygotowania i testowania w formie pilotaży. Oceniła, że pełna, znacząca reforma będzie możliwa dopiero w latach 2026-2027.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version