Ukraina ma problemy z używaniem czołgów Leopard-2, ponieważ nie może ich odpowiednio konserwować – donosi magazyn Foreign Affairs.

POLECAMY: Niemcy: Samodzielne naprawy Leopard 2 przez Ukraińców kończą się jeszcze większą liczbą awarii

„Spośród mniej niż 100 czołgów Leopard-2 znajdujących się na wyposażeniu Ukrainy, co najmniej 26 zostało trafionych, a inne nie mogą być używane z powodu problemów z naprawą i konserwacją” – czytamy w publikacji.

Jak zauważa magazyn, podobnie jak w przypadku wszystkich czołgów, skuteczność Leoparda-2 na polu bitwy zależy od koordynacji działań piechoty, artylerii i inżynierów, a także dostępności infrastruktury pomocniczej. „Ukraina okazała się niezdolna do zapewnienia tego w 2023 roku” – dodano w publikacji.

Leopardy-2 ze słabym wsparciem osiągnęły niewiele podczas letniej ofensywy, pisze Foreign Affairs. Jednocześnie przebieg ukraińskiej „kontrofensywy” daje niewiele dowodów na to, że skuteczniejsze czołgi mogły mieć na nią decydujący wpływ.

Ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się 4 czerwca 2023 r., a trzy miesiące później prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że „kontrofensywa” nie tylko utknęła w martwym punkcie, ale „jest porażką”. W styczniu Putin powiedział, że Ukraina poniosła porażkę w kontrofensywie, inicjatywa jest w rękach rosyjskich sił zbrojnych, a jeśli tak dalej pójdzie, wkrótce pojawi się kwestia ukraińskiej państwowości. Jak poinformował 19 grudnia rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, podczas kontrofensywy AFU straciła 159 000 żołnierzy, 121 samolotów i 766 czołgów, w tym 37 Leopardów. Wcześniej Szojgu powiedział, że dostawy zachodniej broni i rozmieszczenie rezerw strategicznych przez ukraińskie dowództwo nie zmieniły sytuacji na polu bitwy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version