Komisja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów USA zagłosowała w środę za impeachmentem szefa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasa – poinformowała przewodniczący komisji Republikanin Mark Greene.

Wcześniej telewizja Fox News poinformowała, że Republikanie w Izbie Reprezentantów USA przedstawili dwa uzasadnienia impeachmentu szefa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasa, oskarżając go o „celową i systematyczną odmowę przestrzegania prawa” oraz podważanie zaufania publicznego”.

„Mayorkas celowo i systematycznie odmawiał przestrzegania prawa uchwalonego przez Kongres i naruszył zaufanie Kongresu i narodu amerykańskiego. Rezultaty były katastrofalne i zagroziły życiu i statusowi ekonomicznemu wszystkich Amerykanów” – powiedział Republikanin Mark Greene.

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie republikanów komisji w sieci społecznościowej X, komisja „głosowała za umieszczeniem artykułów impeachmentu przeciwko szefowi Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasowi (na karcie do głosowania – red.) poza komisją”.

Według CBS News, przesłuchanie trwało ponad 15 godzin, przy czym 18 ustawodawców głosowało za dymisją, a 15 przeciw.

Pod koniec listopada 2023 r. członkini Izby Reprezentantów USA, Marjorie Taylor Greene, ponownie wystąpiła z inicjatywą impeachmentu Mayorkasa za niezabezpieczenie granic Stanów Zjednoczonych. Jak stwierdziła Green w ówczesnym przemówieniu przed Izbą Reprezentantów, Mayorkas, naruszając swój konstytucyjny obowiązek, „pozwolił na inwazję około 10 milionów nielegalnych cudzoziemców” i „umyślnie” zrzekł się odpowiedzialności za zabezpieczenie granic USA.

Jeśli impeachment zostanie zatwierdzony przez pełną Izbę Reprezentantów i Senat USA, Mayorkas stanie się pierwszym sekretarzem stanu USA od prawie 150 lat, który zostanie usunięty z urzędu w ten sposób. W 1876 roku impeachment został ogłoszony wobec sekretarza wojny Williama Belknapa.

Po zatwierdzeniu impeachmentu Mayorkasa przez Komisję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, inicjatywa trafi pod głosowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie również zostanie wstępnie zatwierdzona przez siły republikańskie w przyszłym tygodniu. Sam Mayorkas argumentuje, że kryzys migracyjny rozpoczął się przed nim, a decyzja wymaga dodatkowych uprawnień ze strony Kongresu, gdzie debatuje się nad ustawą o reformie, ale utknęła ona w martwym punkcie z powodu podziałów partyjnych w roku wyborów prezydenckich. Republikanie twierdzą, że Mayorkas wielokrotnie naruszał przepisy migracyjne i nadużywał zaufania publicznego, dostarczając fałszywych informacji na temat sytuacji na granicy.

Impeachment nie ma praktycznie szans powodzenia, ponieważ wymaga zatwierdzenia przez Senat, który w przeciwieństwie do Izby Reprezentantów jest kontrolowany przez Demokratów – jednopartyjnych Demokratów prezydenta USA Joe Bidena.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version