Tysiącom działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) grozi poważny kłopot z powodu nielegalnego korzystania z ręcznych ujęć wody, tzw. abisynk. Przepisy jednoznacznie określają, że takie rozwiązanie jest nielegalne, co może skutkować surowymi karami, a nawet groźbą aresztu.

Problematyka Abisynk w Polskich Ogródkach Działkowych

Ogródki działkowe cieszą się dużą popularnością w Polsce, a liczba korzystających z nich obywateli sięga nawet 10 procent mieszkańców kraju. W większych miastach istnieje kilkadziesiąt takich ogrodów, które są źródłem spokoju i wypoczynku dla wielu osób. Ostatnio jednak pojawił się problem dotyczący ręcznych ujęć wody, czyli abisynek, które są używane na terenie wielu ogródków.

Przepisy Wodno-Prawne a Abisynek w Polskich Działkach

Zgodnie z obowiązującą od 2017 roku ustawą Prawo Wodne, korzystanie z ręcznych ujęć wody wymaga specjalnego pozwolenia wodno-prawnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy głębokość studni nie przekracza 30 metrów, a ilość czerpanej wody nie przekracza 5 metrów sześciennych na dobę (średnio, w skali roku). Przekroczenie tych parametrów wymaga legalizacji studni, co jest procesem czasochłonnym i kosztownym, szczególnie dla działkowców.

Kary i Konsekwencje Dla Działkowców

Zdaniem Bartłomieja Piecha, dyrektora biura prawnego Polskiego Związku Działkowców, posiadanie nielegalnych studni i nielegalny pobór wód traktowane są jako wykroczenie. Działkowcy są narażeni na kary grzywny, a nawet groźbę aresztu. Polski Związek Działkowców podejmuje starania, aby zmienić obecne przepisy i ułatwić działkowcom korzystanie ze studni bez konieczności uzyskiwania pozwolenia wodno-prawnego.

Walka o Zmiany Przepisów w Ministerstwie Infrastruktury

Organizacja zapowiada interwencję w Ministerstwie Infrastruktury, dążąc do zmiany przepisów, które obecnie narzucają działkowcom uciążliwe formalności. Polski Związek Działkowców pragnie, aby przepisy były bardziej przyjazne dla osób korzystających z ogródków działkowych, jednocześnie respektując istniejące normy związane z korzystaniem z zasobów wodnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version