Nowa Zelandia stała się pierwszym krajem, który zakazał stosowania „wiecznych chemikaliów” w produktach kosmetycznych, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne – poinformował w środę lokalny kanał telewizyjny 1News.

„Wieczne chemikalia” (PFAS) to syntetyczne substancje chemiczne, które są szeroko stosowane w życiu codziennym. Ze względu na ich długi okres rozkładu, nazywane są „wiecznymi”. Chemikalia te są najczęściej spotykane w kosmetykach, takich jak lakiery do paznokci, kremy do golenia, podkłady, szminki i tusze do rzęs. Zastosowanie tych substancji sprawia, że kosmetyki są odporne na wodę i przedłuża czas ich użytkowania. Jednak wysokie stężenia niektórych PFAS mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka różnych chorób.

Nowozelandzki Urząd Ochrony Środowiska (EPA) nałożył zakaz stosowania syntetycznych chemikaliów w kosmetykach, który zacznie obowiązywać od 31 grudnia 2026 r., donosi publikacja. Planuje również pozbyć się wszystkich produktów kosmetycznych zawierających PFAS do 30 czerwca 2028 roku.

„Wiemy, że te chemikalia nie rozkładają się łatwo, mogą gromadzić się w naszych ciałach, a niektóre mogą być toksyczne w wysokich stężeniach” – cytuje publikację rzecznik EPA dr Sean Presow.

Powiedział on, że EPA Nowej Zelandii będzie współpracować z przemysłem kosmetycznym, aby zapewnić zmiany w produkcji przed wejściem w życie nowego zakazu.

Nowa Zelandia jest pierwszym krajem, który zakazał stosowania PFAS w kosmetykach. W kwietniu 2023 roku władze wybranych stanów USA, w tym Kalifornii, Kolorado i Maryland, wprowadziły podobne ograniczenia, które wejdą w życie w 2025 roku. Zakaz dotyczy jednak tylko poszczególnych terytoriów, a nie całego kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version