W czwartym kwartale 2023 roku ZUS intensyfikuje kontrole, a skutki są imponujące. Dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i cytowane przez PAP ukazują, że zweryfikowano aż 29,5 tysiąca zwolnień lekarskich, co stanowi 6,6 miliona złotych cofniętych zasiłków. To rezultat rozległych działań kontrolnych na terenie całego kraju.

Przykład Opola: Skokowy Wzrost Unieważnionych Zwolnień

Jeden z przykładów pochodzi z Opola, gdzie trzecim kwartale 2023 roku skontrolowano 618 przypadków, unieważniając 30 zwolnień lekarskich. Oznaczało to, że osoby te niesłusznie pobierały zasiłki chorobowe, a kwota sięgnęła 71,4 tysiąca złotych. Jednak w czwartym kwartale liczba ta wzrosła dramatycznie do 55 przypadków, co rzuca cień na problem nadużyć w korzystaniu z zaświadczeń lekarskich.

Mechanizm Kontroli: Weryfikacja Elektronicznych Zwolnień

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo weryfikować elektroniczne zwolnienia lekarskie zarówno przez swoich pracowników, jak i pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia powyżej 20 osób. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, ubezpieczonemu zostaje odebrane prawo do zasiłku, a nakazuje się zwrot nienależnie pobranych świadczeń. Mimo to, nie wszyscy rezygnują z nadużyć.

Skala Ogólnopolska: Niepokojąca Tendencja Wzrostowa

W skali całego kraju, w czwartym kwartale 2023 roku, ZUS zweryfikował blisko 30 tysięcy zaświadczeń lekarskich. Niemal 13 procent z nich zostało unieważnionych, co oznacza cofnięcie ponad 6,6 miliona złotych zasiłków. Te liczby odzwierciedlają niepokojącą tendencję wzrostową, ukazując, że problem nadużyć L4 dotyka nie tylko jednego regionu, ale ma zasięg ogólnopolski. Skuteczna walka z tym zjawiskiem wymagać będzie dalszych intensywnych kontroli.

Konsekwencje Poważnych Nadużyć: Zwolnienie z Pracy i Konsekwencje Prawne

Ważne jest podkreślenie, że korzystanie z niesłusznych zwolnień lekarskich to oszustwo, obarczone poważnymi konsekwencjami. Osoba, której udowodniono nadużycia, nie tylko musi zwrócić pobrane zasiłki, ale także stoi przed ryzykiem zwolnienia z pracy i konsekwencjami prawowymi. Podejście na skróty może wiązać się z długofalowymi konsekwencjami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version