Największe korporacje zostaną zobowiązane do publikowania sprawozdań dotyczących podatku dochodowego, który został zapłacony w poszczególnych krajach. Rząd ponawia prace nad projektem wprowadzającym unijną dyrektywę 2021/2101, ponieważ Polska opóźniła się już o ponad pół roku.

Dyrektywa jest częścią pakietu mającego na celu zwalczanie unikania opodatkowania. Nakłada ona na duże międzynarodowe przedsiębiorstwa (które mają siedzibę w Unii Europejskiej oraz prowadzą działalność na jej obszarze za pośrednictwem oddziału lub spółki zależnej) obowiązek publicznego ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym w poszczególnych krajach. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że przedsiębiorstwa te już teraz muszą dostarczać te informacje organom podatkowym, a po wprowadzeniu zmian będą musiały je także publikować.

Dlaczego wprowadza się tę biurokrację? Zdaniem projektodawców „Publiczne udostępnianie informacji na temat podatków zapłaconych w miejscu, gdzie faktycznie wygenerowany został zysk, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia przejrzystości podatkowej”. Projekt argumentuje również, że szczegółowe sprawozdawczość może zwiększyć zaufanie społeczne i wzmacniać społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw poprzez płacenie podatków, co przyczynia się do dobrobytu w kraju, gdzie prowadzona jest działalność.

Co powinno zawierać sprawozdanie? Oprócz podatku dochodowego, także kwoty przychodów, zysku lub straty, liczba pracowników oraz opis działalności. Sprawozdanie będzie publikowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i powinno być dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Pierwsze sprawozdanie będzie musiało obejmować rok obrotowy rozpoczynający się po 21 czerwca 2024 roku.

W ramach projektu planowane są zmiany w trzech ustawach: o rachunkowości, Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o biegłych rewidentach. Prace nad projektem rozpoczęły się już w 2022 roku. W październiku 2023 roku projekt został zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów. Teraz Ministerstwo Finansów zwróciło się o ponowne rozpatrzenie projektu przez komitet (zapewniając, że nie wprowadzono do niego zmian od poprzedniego zatwierdzenia). Przypomniało również, że termin wdrożenia dyrektywy minął 22 czerwca 2023 roku, a Komisja Europejska już wszczęła w tej sprawie postępowanie.

Etap legislacyjny: skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version