Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że Unia Europejska powinna obniżyć emisje dwutlenku węgla o 90 procent do roku 2040. Propozycja ta, przedstawiona w styczniu, wywołała niepewność w polskim rządzie.

KE przyjęła stanowisko dotyczące przechwytywania, składowania i wykorzystywania dwutlenku węgla, mając na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię do 2050 roku, przy jednoczesnym wcześniejszym zmniejszeniu emisji o 90 procent do 2040 roku. W styczniu media doniosły, że sekretarz stanu ds. klimatu, Urszula Zielińska, oświadczyła, iż Polska popiera tak znaczne obniżenie emisji. Jednak oficjalne stanowisko rządu, przekazane przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, zdementowało te informacje, podkreślając, że Polska nie posiada obecnie planów w tym zakresie. Planowane są dopiero po oznaczeniu przez Unię Europejską celu i narzędzi niezbędnych do jego osiągnięcia.

– Komisja zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 procent do 2040 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku, rozpoczynając dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. wniosek ustawodawczy zostanie przedstawiony przez następną Komisję po wyborach europejskich i uzgodniony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi zgodnie z wymogami unijnego prawa o klimacie – czytamy w komunikacie Komisji.

Komisja zaznaczyła, że chociaż główną rolę w przeciwdziałaniu emisjom odgrywa obniżenie emisji, to jednak powinno być wspierane przez proces przechwytywania dwutlenku węgla (CO2). Komisja podkreśliła, że jest to szczególnie istotne w sektorach, gdzie redukcja emisji jest wyjątkowo trudna lub niesie ze sobą znaczne koszty.

Według Komisji, wspomniane technologie mogą przyczynić się do ograniczenia emisji o 90 procent do 2040 roku, osiągając pełną neutralność klimatyczną do 2050 roku. Komisja zaproponowała zwiększenie zdolności do składowania CO2 do co najmniej 50 milionów ton rocznie do 2030 roku, a kraje członkowskie powinny dążyć do podniesienia tego limitu do 280 milionów ton w ciągu następnej dekady.

Komisja planuje rozpocząć prace przygotowawcze nad propozycjami pakietów regulacyjnych dotyczących transportu i składowania dwutlenku węgla. Te regulacje będą obejmować normy jakości CO2 oraz zachęty inwestycyjne mające na celu rozwijanie nowej infrastruktury tego typu. Komisja Europejska opracuje także wytyczne dotyczące wydawania pozwoleń na projekty składowania oraz sporządzi listę potencjalnych lokalizacji nadających się do tego celu.

– Komisja zaleciła dzisiaj, aby Europa ograniczyła emisję gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku.  Aby osiągnąć ten cel musimy zwiększyć nasze wysiłki. Zostanie to osiągnięte głównie przez redukcję emisji, ale zielona transformacja będzie wymagała wdrożenia technologii wychwytywania CO2 i usuwania go z atmosfery. Jest to część europejskich rozwiązań, skierowana zwłaszcza do przemysłu ciężkiego, gdzie nie można całkowicie wyeliminować emisję. Dziś proponujemy nowy i konkretny plan działania, mający na celu rozwój i finansowanie takiej technologii w całej Europie. Strategia ta stworzy środowisko  biznesowe dla CO 2 i pomoże nam w naszej podróży do zerowej emisji w 2050 roku – powiedział Wopke Hoekstra komisarz Komisji Europejskiej do spraw polityki klimatycznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version