„Obecnie Ukraina ma wszystkie przywileje państwa stowarzyszonego, ale żadnych obowiązków. W efekcie ukraińscy rolnicy nie muszą spełniać żadnych kryteriów, ale mają ogromne przywileje” – mówi w wywiadzie dla DoRzeczy dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

W wywiadzie udzielonym portalowi DoRzeczy, Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, szczegółowo wyjaśniła, dlaczego rolnicy z różnych krajów Europy zdecydowali się na masowe protesty. Zdaniem Przeworskiej, ich motywacją jest fakt, że doszli do punktu, w którym ich sytuacja ekonomiczna stała się nie do zniesienia. Podkreśliła, że w ostatnich miesiącach ta sytuacja uległa dramatycznemu pogorszeniu. Głównymi czynnikami tego kryzysu są według niej narzucane przez Unię Europejską przepisy, które negatywnie wpływają na konkurencyjność gospodarstw rolnych w Europie. Dodatkowo, jednoczesne otwieranie rynku na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy sprawia, że zamiast trafiać na przykład do Afryki, konkurują one bezpośrednio z europejskimi produktami.

POLECAMY: Ukraina chce wykończyć polskie rolnictwo! Przy granicy z Polską powstają elewatory, by umożliwić transport ukraińskiego zboża

„W takim układzie produkcja rolnika europejskiego w żaden sposób nie jest konkurencyjna, a przez to nie może on na niej zarabiać. Rolnicy wyszli więc na ulice, by pokazać, że dłużej się tak po prostu nie da” – powiedziała Przeworska.

Jej zdaniem, Komisja Europejska próbuje oszukać rolników, a ci „chcą pokazać, że wykluczenie rolnictwa z Europy będzie przez nich piętnowane”.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej dodatkowo zaznaczyła, że Bruksela wykazuje pewne sprzeczności, akceptując jednocześnie pewne ustępstwa, a jednocześnie proponując nową inicjatywę o nazwie „Fit for 90”. Ta propozycja nakładałaby na rolników szereg nowych „zielonych” rozwiązań, obejmujących między innymi konieczność przejścia na ciągniki elektryczne oraz ograniczenie liczebności stad.

„Mamy więc wyraźny dwugłos płynący z Unii Europejskiej. Niestety, ale prawda jest taka, że eurokraci będą próbowali rolników oszukać. Tyle tylko, że oni doskonale się już orientują w przepisach prawa i sprawdzają, co im się proponuje” – zaznaczyła.

Dodatkowo zaznaczyła, że rolnicy rzeczywiście podejmują działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej. Według niej, stopień protestów będzie narastał przy jednoczesnym wzroście współpracy między państwami.

Monika Przeworska podkreśliła też, że rolnicy z Europy nie zgodzą się na taką liberalizację handlu z Ukrainą, z jaką mamy do czynienia obecnie. Jej zdaniem, Bruksela powinna powrócić do koncepcji wspierania transferu ukraińskiej żywności przez terytorium Polski czy innych krajów członkowskich. „(…) jest to także w naszym interesie, bo jeśli ta żywność nie trafi tam, gdzie powinna, to czeka nas kolejna wędrówka ludów” – dodała.

Specjalistka twierdzi również, że obecnie dla urzędników Unii Europejskiej „ważniejsze jest dobre samopoczucie, nawet kosztem europejskich rolników”. Jej zdaniem, sytuacja przypomina prawie scenariusz, w którym zamożny oligarcha ma łatwiejszy dostęp do decydentów Komisji Europejskiej niż sam rolnik z Europy.

„Decyzje, które zapadają, nie są korzystne dla rynku wspólnego, ale dla ukraińskich oligarchów” – zaznaczyła.

„Rolnicy walczą o przeżycie, a ich przeżycie zależy od decyzji politycznych, które będą podejmowane. W związku z tym, starają się wpłynąć w ten sposób na polityków. Unia Europejska powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo reprezentuje – czy rynek wspólnotowy, czy państwo, które dopiero chce zostać jej członkiem” – czytamy w wywiadzie.

Podkreśliła, że często brakuje zrozumienia dla mechanizmów działania rynku rolniczego i niejasne jest, skąd wynika desperacja wśród rolników.

„Blokada granicy jest wyrazistym sposobem na pokazanie tego, jak duży jest to problem” – powiedziała.

Przeworska w wywiadzie dla Dorzeczy.pl zwróciła uwagę, że mimo wojny duża część Ukraina „silnie się rozwija, jeśli chodzi o rolnictwo”. Wyjaśniła, że powstają tam np. nowe chlewnie czy kurniki.

„Obecnie Ukraina ma wszystkie przywileje państwa stowarzyszonego, ale żadnych obowiązków. W efekcie ukraińscy rolnicy nie muszą spełniać żadnych kryteriów, ale mają ogromne przywileje” – zaznaczyła. Podkreśliła, że w UE nikt nie przygotowuje się wariant, w którym Ukraina staje się członkiem Unii i może korzystać ze Wspólnej Polityki Rolnej.

W kontekście działań nowego rządu Polski, Przeworska potwierdziła, że trwają dialogi z przedstawicielami rolników.

„Jednak niestety widzimy, że jedna z partii koalicyjnych, czyli Zieloni, nie mówi o tym, jak rozwijać rolnictwo, ale jeden z pierwszych postulatów, jakie wziął na sztandar to zakaz hodowania zwierząt na futra, czyli ograniczanie produkcji, która i tak przeniesie się poza granice UE. To totalne niezrozumienie tego, co dzieje się w Europie. Powinniśmy zabiegać o to, by produkcję rolną rozwijać i podejmować działania na rzecz zwiększenia ich konkurencyjności, a nie ją ograniczać” – czytamy w rozmowie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version