Na przestrzeni całej Unii Europejskiej obserwuje się pogorszenie nastrojów, jednakże w Polsce panuje optymizm – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Szczególnie niepokojące jest to, że Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie większość obywateli uważa, że Unia Europejska podąża w dobrym kierunku.

Gazeta opisuje wyniki badania przeprowadzonego przez międzynarodową agencję PR Portland Communications w Polsce oraz czterech innych krajach UE: Francji, Niemczech, Włoszech i Holandii, przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Celem badania było zidentyfikowanie konkretnych kwestii wpływających na decyzje wyborcze obywateli UE oraz zrozumienie nastrojów panujących w poszczególnych krajach.

Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej”, w wyborach europejskich Polacy wydają się faworyzować Koalicję Obywatelską (KO) – 36% poparcia, następnie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 29%, Trzecią Drogę – 16%, Lewicę – 9%, i Konfederację – 8%. 3% respondentów nie zdecydowało jeszcze na kogo oddać swój głos.

Autorzy raportu podkreślają, że Polska wyróżnia się spośród badanych krajów jako jedyny, gdzie utrzymuje się wysokie poparcie dla partii centrowych – aż 52% respondentów zadeklarowało zamiar głosowania na KO lub TD, co jest wyższym wynikiem niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

W innych krajach Unii Europejskiej, sytuacja przedstawia się różnorodnie: we Francji wygrywa Front Narodowy z 33% poparcia, w Holandii Partia Wolności z 25% poparcia, we Włoszech Bracia Włosi z 28% poparcia, a w Niemczech mimo pierwszego miejsca CDU z 29%, na drugim miejscu plasuje się AfD z 17%, wyprzedzając SPD.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że preferencje wyborcze są rezultatem pogarszających się nastrojów społecznych. Vikki Dean, prezeska Portland Communications, zauważa: „Obywatele Unii Europejskiej podchodzą z głębokim pesymizmem do nadchodzących wyborów. UE i rządy narodowe muszą znaleźć odpowiedzi na kwestie, które nie są łatwe do rozwiązania”.

„Ale i w tym punkcie polscy respondenci odróżniają się od reszty badanych. 41 proc. z nich uważa, że Polska zmierza w dobrym kierunku – i jest to najwyższy wynik spośród pozostałych krajów, w których ponad połowa ankietowanych jest zdania, że ich kraj zmierza w złym kierunku” – zauważa gazeta.

Ponadto, jak zaznaczono, tylko w Polsce większy odsetek respondentów uważał, że cała Unia Europejska podąża we właściwym kierunku w porównaniu z tymi, którzy twierdzili, że UE zmierza w złym kierunku – odpowiednio 42 do 36 procent.

Zgodnie z doniesieniami z „Rzeczpospolitej”, badania wyraźnie pokazały różnice w postrzeganiu głównych problemów, z jakimi boryka się Wspólnota Europejska. We wszystkich badanych krajach, z wyjątkiem Polski, respondenci wskazywali na inflację i imigrację jako główne wyzwania. Tylko w Polsce pierwszeństwo jako główny problem przyznano wojnie na Ukrainie. Chociaż inflacja jest przez Polaków uznawana za najpoważniejszy problem, jest to ocena ograniczona do kontekstu krajowego.

„Podobne zdanie mają za to badani w różnych krajach w kwestii rolnictwa. Średnio 14 proc. ogółu respondentów wskazuje ten obszar jako główny problem dla unijnej polityki, w Polsce to 13 proc. badanych” – podkreśla dziennik.

Zgodnie z relacją „Rzeczpospolitej”, ta analiza nie całkowicie odzwierciedla obecnych nastrojów wśród europejskich rolników. W minionym tygodniu od Rumunii po Portugalię zarejestrowano protesty rolników, które objęły całą Europę, obejmując demonstracje w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania i Polska. W opinii ekspertów, sytuacja w sektorze rolnictwa może stanowić kluczowy element kształtujący europejską politykę przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version