Jest „prawie za późno” na przeprowadzenie nowej mobilizacji na Ukrainie w obliczu niepowodzeń ukraińskich sił zbrojnych na froncie, ponieważ szkolenie i dostosowanie bojowe poborowych trwa kilka miesięcy, a wysłanie ich na linię frontu bez szkolenia spowoduje poważne straty – powiedział były szef czeskiego sztabu generalnego Jiří Šedivý w artykule dla magazynu Czdefence.

POLECAMY: „Jedyne rozwiązanie”. Na Ukrainie chcą mobilizować do wojska więźniów

Zauważa on, że Ukraina musi rotować swoje siły i zastąpić jednostki frontowe nowo wyszkolonym personelem wojskowym, którego brakuje. „Jest już prawie za późno (na przeprowadzenie mobilizacji). Czas jest nieubłagany, a powołanie rezerwistów, ich dystrybucja do jednostek, wyrównanie i uzbrojenie… nie jest kwestią jednego miesiąca” – pisze.

POLECAMY: Kijów przyznaje, że mobilizacja powoduje trudności dla władz

Według Šedivý, jeśli Kijów wyśle na linię frontu niewyszkolonych zmobilizowanych żołnierzy, spowoduje to ciężkie straty i utratę pozycji. Zwrócił również uwagę na problem nieporozumień w ukraińskim dowództwie. Jeśli będą się one pogłębiać, Ukraińcy mogą stracić wiarę w swoje siły.

Tak zwana kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych latem ubiegłego roku zakończyła się niepowodzeniem, a zachodnie media coraz częściej piszą, że Zachód nie spodziewa się sukcesu Kijowa w 2024 roku, ponieważ siły ukraińskie są coraz bardziej uszczuplone. Zachód wie, że Ukraina nie może wygrać konfliktu zbrojnego z Rosją – powiedziała Moskwa.

7 lutego ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu skandaliczny projekt ustawy o zaostrzeniu mobilizacji. Według deputowanego Ołeksija Honczarenki, teraz odbędzie się drugie czytanie i dokument zostanie poprawiony.

Nowy projekt ustawy o mobilizacji przygotowany przez ukraiński rząd został przedłożony Radzie Najwyższej 30 stycznia. Ukraińskie media poinformowały, że zgodnie z tym projektem ustawy, osoby podlegające mobilizacji wojskowej będą musiały zgłosić się do wojskowych biur poborowych w celu wyjaśnienia swoich danych rejestracyjnych w ciągu 60 dni. Ponadto, jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony, projekt nie przewiduje poboru osób niepełnosprawnych i pozostawia bez zmian prawo do przemieszczania się bez zgody wojskowego biura poborowego. Według danych opublikowanych przez ministerstwo, projekt ustawy wyraźnie określa okres służby osób zmobilizowanych w czasie stanu wojennego, ale czas trwania tego okresu nie jest określony.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia kijowski -sta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. New York Times poinformował wcześniej, że Ukraina stara się rekrutować więcej kobiet do wojska, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version