W ostatni piątek, w ramach zdecydowanej walki z nielegalnym zatrudnieniem oraz nielegalnym pobytem cudzoziemców, warszawska Straż Graniczna we współpracy z policją przeprowadziła rozległe kontrole legalności pobytu kierowców korzystających z popularnych aplikacji mobilnych do przewozu osób. Akcja skoncentrowana wokół Dworca Centralnego i jego okolic przyniosła zaskakujące wyniki, stanowiące wyraźne ostrzeżenie dla osób nieprzestrzegających przepisów.

Rezultaty Kontroli: Naruszenia Przepisów Pobytowych

Przeprowadzone kontrole ujawniły, że nie wszyscy kierowcy operujący na terenie stolicy posiadają legalny pobyt w Polsce. Spośród kilkunastu skontrolowanych osób, czterech cudzoziemców – dwóch z Gruzji, jeden Azer oraz jeden Tadżyk – zostało zatrzymanych z powodu naruszenia przepisów pobytowych. Ci mężczyźni, oferujący usługi przewozu osób, przebywali w Polsce bez wymaganych dokumentów pobytowych.

Sankcje Dla Zatrzymanych Osób

Za naruszenie przepisów pobytowych każdy z zatrzymanych otrzymał mandat w wysokości 500 złotych. Dodatkowo, komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie wszczął wobec nich postępowania administracyjne, zakończone decyzjami nakazującymi dobrowolny powrót do kraju pochodzenia w ciągu 15 dni. Ponadto, nałożono na nich zakaz ponownego wjazdu na teren Polski oraz innych państw strefy Schengen na okres 6 miesięcy.

Kto Powinien Ostrożnie Przestrzegać Przepisów?

Ta akcja jest wyraźnym sygnałem dla cudzoziemców pracujących w Polsce, szczególnie tych, którzy świadczą usługi przewozu osób poprzez aplikacje mobilne. Władze nie tylko zwiększą częstotliwość kontroli legalności pobytu i zatrudnienia, ale także będą surowo karać za wszelkie wykroczenia. Przedstawia to ostrzeżenie dla osób ignorujących obowiązujące przepisy, podkreślając konieczność posiadania aktualnych dokumentów pobytowych i zezwoleń na pracę.

Zapowiedź Kontynuacji Działań Przeciwko Nielegalnemu Zatrudnieniu

Władze zapowiadają kontynuację kontroli w celu eliminacji nielegalnego zatrudnienia oraz nielegalnego pobytu cudzoziemców w Polsce. Działania te mają na celu nie tylko ochronę rynku pracy dla legalnie przebywających i pracujących obywateli Polski, ale również utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W obliczu tych wydarzeń, zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy korzystający z luk w przepisach, powinni ponownie przemyśleć swoje działania. Polska pozostaje otwarta na pracowników z zagranicy, ale tylko tych, którzy szanują i przestrzegają obowiązujących praw i przepisów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version