Ulga rehabilitacyjna na samochód stanowi istotne wsparcie dla jednostek z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. W ramach deklaracji podatkowej PIT istnieje możliwość odliczenia wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Jakie warunki trzeba spełnić, jakie dokumenty są niezbędne i jaki może być uzyskany zwrot?

Kto może skorzystać z ulgi? Przysługuje ona osobom z niepełnosprawnościami, a także ich rodzicom lub opiekunom. Aby skorzystać z tego rodzaju ulgi, konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę z powodu niezdolności do pracy, oznaczającej:

– orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
– decyzję, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
– orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, lub
– orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku.

Ulga na samochód. Ile i co można odliczyć?

Maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2280 zł. Jest limitowana, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT.

Rodzaje wydatków kwalifikujących się do odliczenia:

– Zakup samochodu osobowego, który jest przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub jego adaptacja.
–Wydatki związane z eksploatacją pojazdu, takie jak paliwo, naprawy, przeglądy techniczne, ubezpieczenia, które są bezpośrednio związane z potrzebami rehabilitacyjnymi.

Ulga rehabilitacyjna na samochód. Jakie dokumenty?

Aby odliczyć ulgę rehabilitacyjną w PIT należy złożyć zeznanie:

– PIT-37 – jeżeli uzyskano przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika
– PIT-36 – jeżeli uzyskano przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
– PIT-28 – jeżeli uzyskano przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Do każdego z tych dokumentów należy dołączyć też PIT/0, który zawiera informacje o odliczeniach.

Warto zaznaczyć, że jeśli przykładowo w małżeństwie obie osoby mają orzeczenie o niepełnosprawności, to każda z nich dysponuje „limitem” 2280 zł.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version