W polskim sektorze kredytowym zaczynają gromadzić się niepewności, a prognozy na obniżki stóp procentowych w 2024 roku stają się coraz mniej pewne. Nawet pomimo możliwej obniżki inflacji w styczniu do około 4%, kolejne miesiące przynoszą niepewność, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii.

Czarne Chmury Nad Kredytobiorcami w Polsce

W opinii ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wydaje się być coraz mniej skłonna do dokonywania obniżek stóp procentowych. Przemysław Litwiniuk, członek RPP, sugeruje, że istnieją argumenty przemawiające za korektą błędów związanych z wcześniejszymi i nadmiernymi obniżkami stóp procentowych we wrześniu i październiku 2023 roku.

Ryzyka Dla Kredytobiorców

Niepokój rośnie, zwłaszcza w kontekście inflacji, a kontrowersyjne decyzje dotyczące przywrócenia VAT na żywność i podwyżek cen energii stanowią poważne ryzyko dla dalszego hamowania cen w kraju.

Wzrost Inflacji a Polityka Pieniężna

Henryk Wnorowski, również z RPP, wyraził trudność w przewidzeniu kolejnych działań Rady w 2024 roku, podkreślając, że przewidywanie stało się ekstremalnie trudne. Ryzyka związane z inflacją, słabymi wynikami gospodarczymi w IV kwartale 2023 roku i spadkiem zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw kładą nacisk na konieczność monitorowania sytuacji.

Prognozy Inflacyjne a Perspektywy Kredytobiorców

W perspektywie końcówki roku, wielką niewiadomą stanowią ceny energii. Zaproponowane zmiany w taryfach energetycznych oraz ich wpływ na inflację są obecnie tematem intensywnych dyskusji. Wskazuje się, że różne scenariusze mają różne oddziaływanie na inflację, a decyzje rządu w sprawie cen energii mogą wprowadzić dodatkowe ryzyko w górę dla scenariusza inflacyjnego.

Oczekiwania na Koniec 2024 roku

Prezes NBP, Adam Glapiński, zapowiedział brak większości ani do podwyżek, ani do obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Niemniej jednak, specjaliści z Banku Millennium nie wykluczają możliwości złagodzenia polityki pieniężnej pod koniec tego roku, zwłaszcza w kontekście mocnego złotego i niepewności w otoczeniu zewnętrznym.

W obliczu tych niewiadomych, kredytobiorcy powinni śledzić uważnie rozwój sytuacji i dostosowywać swoje strategie finansowe do zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version