Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze poinformował, że otrzymał wniosek Republiki Południowej Afryki o dodatkowe środki przeciwko Izraelowi w związku z planami rozszerzenia operacji wojskowej na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy.

POLECAMY: Trybunał ONZ nakazuje Izraelowi podjęcie działań mających na celu zapobieżenie ludobójstwu w Gazie

„W dniu 12 lutego 2024 r. Republika Południowej Afryki złożyła „pilny wniosek o dodatkowe środki na podstawie art. 75 ust. 1” regulaminu sądu w związku z „rozwojem sytuacji w Rafah” w sprawie Republika Południowej Afryki przeciwko Izraelowi, która toczy się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ” – podał sąd w oświadczeniu.

W oświadczeniu RPA zauważono, że władze RPA są poważnie zaniepokojone „faktem, że bezprecedensowa ofensywa wojskowa na Rafah, ogłoszona przez państwo Izrael, już doprowadziła i doprowadzi do dalszych zabójstw, szkód i zniszczeń na dużą skalę, co stanowi poważne i nieodwracalne naruszenie Konwencji w sprawie ludobójstwa”.

Dzień wcześniej biuro prezydenckie RPA poinformowało o „pilnym wniosku” rządu do międzynarodowego trybunału ONZ w związku z decyzją Izraela o rozszerzeniu operacji wojskowej w Rafah.

W zeszłym tygodniu biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu po raz pierwszy powiedziało, że Izrael przygotowuje się do przeprowadzenia dużej operacji w Rafah, gdzie według izraelskich wojskowych pozostały jeszcze cztery bataliony Hamasu. Premier polecił również armii i ministerstwu obrony przedstawienie planu ewakuacji ludności cywilnej z miasta.

Później Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że uderzyły w cele w dzielnicy al-Shaboura w mieście Rafah na południu Strefy Gazy. Liczba ofiar śmiertelnych ataków izraelskiej armii na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy osiągnęła 100, a ponad 230 osób zostało rannych, podał kanał telewizyjny Al Mayadeen.

26 stycznia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wydał tymczasowe orzeczenie w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Izraelowi w związku z domniemanym ludobójstwem w Strefie Gazy. Trybunał zobowiązał Izrael do podjęcia wszelkich środków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy, karania nawoływań do ludobójstwa wobec Palestyńczyków, zapewnienia przepływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego obszaru, a także zapewnienia zabezpieczenia dowodów związanych z zarzutami wobec narodu palestyńskiego opisanymi w Konwencji o ludobójstwie. Jednocześnie trybunał ONZ nie zobowiązał Izraela do zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, czego domagała się RPA w swoim pozwie.

W dniu 29 grudnia 2023 r. Republika Południowej Afryki złożyła pozew przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze na podstawie Konwencji o ludobójstwie z powodu sytuacji w Strefie Gazy, wzywając sąd do podjęcia środków tymczasowych przeciwko władzom izraelskim. Republika Południowej Afryki stwierdziła, że działania Izraela przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy „naruszają jego zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie”. Zgodnie z oświadczeniem afrykańskiego kraju, „działania i zaniechania Izraela […] mają charakter ludobójstwa, ponieważ zostały popełnione z konkretnym zamiarem …. zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version