Parlament Grecji przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci w nocy z czwartku na piątek. Grecja staje się tym samym 16. krajem Unii Europejskiej i 37. na świecie, który wprowadził takie prawo, oraz pierwszym krajem prawosławnym, który to uczynił.

POLECAMY: W Estonii zawarto pierwsze małżeństwa jednopłciowe po zmianie prawa

Po dwóch dniach debaty parlamentarnej i 30 godzinach oświadczeń politycznych rząd przeforsował przepisy.

Nowe prawo uznaje małżeństwa osób tej samej płci i otwiera drogę do adopcji dzieci, lecz nie obejmuje prawa do macierzyństwa zastępczego dla par homoseksualnych.

Głosowanie odbyło się imiennie, za przyjęciem ustawy zagłosowało 176 posłów w 300-osobowym parlamencie.

Kościołowi prawosławnemu sprzeciwiał się wpływowy arcybiskup Aten i całej Grecji, Hieronim II. Wzywał do imiennego głosowania, aby wyborcy mogli sprawdzić, jakie stanowisko zajęli ich przedstawiciele.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział, że reforma poprawi życie wielu współobywateli i powinna jednoczyć, a nie dzielić.

W rządzącej Nowej Demokracji nie było jednomyślności co do nowych przepisów. Przeciwko opowiedział się m.in. były premier Grecji Andonis Samaras, który nazwał ustawę o związkach jednopłciowych fundamentalną zmianą prawa rodzinnego.

Lider socjalistycznej partii Syrizy, Stefanos Kasselakis, zapowiedział konsekwencje dla członków swojej partii, którzy wstrzymają się od głosu lub zagłosują przeciwko ustawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version