Protesty rolników ogarnęły całą Polskę, a niezadowolenie dotyczy zarówno unijnych przepisów, jak i bezcłowego importu produktów z Ukrainy. Rolnicy twierdzą, że nowe regulacje związane z Zielonym Ładem i obowiązkiem ugorowania gruntów przyczynią się do znaczących strat finansowych.

Rozmiary Protestu

Protest obejmuje różne regiony Polski, gdzie rolnicy domagają się działań na rzecz ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy. W miastach, takich jak Zamość, Chełm czy Chrubieszów, na ulice wyjechało liczne grono protestujących, zorganizowane wokół 400 ciągników, 300 ciągników i 500 ciągników, odpowiednio.

Główne Postulaty Protestujących

Rolnicy zjednoczyli się, aby sprzeciwić się polityce Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie wymagań związanych z Zielonym Ładem. W wielu krajach UE odbywają się podobne akcje protestacyjne. W Niemczech rolnicy zdołali wywalczyć cofnięcie cięć w sektorze rolnym.

Skupienie na Unijnej Polityce Klimatycznej

Demonstracje są rezultatem niezadowolenia z unijnej polityki klimatycznej, która nakłada dodatkowe obowiązki na rolników i wpływa na ich dochody. Wśród spornych przepisów znajduje się obowiązek ugorowania gruntów rolnych, co rolnicy postrzegają jako finansowe obciążenie.

Rolnicy, zwłaszcza ci posiadający powyżej 10 hektarów, zostaną zobowiązani do pozostawienia 4 proc. gruntów na „obszary nieprodukcyjne”. To oznacza, że część ziemi leżeć będzie odłogiem, co w praktyce prowadzi do strat finansowych. Wielu rolników szacuje, że ugorowanie spowoduje znaczne utraty.

Protest Rolników

Bezpośrednie Skutki dla Rolników

Wiesław Gryn, reprezentant Stowarzyszenia „Oszukana Wieś”, podkreśla, że dla niego ugorowanie ponad 30 hektarów ziemi oznacza straty w wysokości około 60 tys. zł rocznie. Ponadto, zakładając konieczność używania trzykrotnie więcej środków chwastobójczych, spodziewa się dodatkowych, trudnych do oszacowania kosztów.

Rolnicy również sprzeciwiają się bezcłowemu importowi żywności ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy. Uważają, że ukraińscy producenci, niepodlegający unijnym regulacjom, są w stanie konkurować na niekorzystnych warunkach.

Postulat Dostosowania Przepisów

Lider Stowarzyszenia „Oszukana Wieś” postuluje, aby urzędnicy usiedli z organizacjami rolniczymi i dostosowali przepisy do rzeczywistości. Rolnicy zwracają uwagę na potrzebę wspólnej obrony przed unijnymi regulacjami.

Minister Czesław Siekierski spotkał się z protestującymi w Słupnie, a wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, ogłosił „owocne rozmowy” z urzędnikami z Ukrainy. Rząd pracuje nad bilateralną umową w razie braku zgody ze strony Brukseli na ograniczenie eksportu do Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version